Podzim na zahradě i mimo ni

01.11.2023

Každé roční období má svá specifika, a právě podzim patří k těm oblíbeným. Na jedné straně je část z nás, která s blížícím se podzimem vnímá i očekávající zimu a podzim je pro ně náročný, někteří mají rádi všechna roční období a podzim je pro ně z hlediska barev, vůní a celkové péče o zahradu top část roku. A jak jste na tom Vy?

Mění se délka a intenzita daného období

Pomalu, ale jistě se roční období mění a již neplatí termíny výsadby či řezu podle daných pravidel, ale čím dál tím více je třeba se řídit aktuálním počasím. Dříve platné pravidlo cibuloviny sázet od poloviny srpna do listopadu se pomalu mění v čím později, tím lépe, to samé platí o česneku, který potřebuje dlouhodobější teplotu půdy pod 9 °C a tu v listopadu ještě moc nezažijeme. A tak bychom mohli pokračovat.

Je třeba čím dál tím více dát na aktuální počasí a svůj selský rozum, řídit se podle současné situace, a ne podle pravidel, která již nemusí platit.

To samé se děje se střihem, řezem, tzv. zazimováním zahrady, které se prodlužuje k zimním měsícům a rostlinám více prospívá právě nespěchat do zimy, ale naopak si podzimní čas užívat co nejdéle to jde a počasí dovolí.

Pokud to jde, přizpůsobujeme naši práci podle současného nastavení. To, co jsme dělali před lety v říjnu, se posunulo až na druhou polovinu listopadu, a to čím jsme se zabývali nejpozději do konce října se posouvá až ke konci podzimu.

Je libo podzim?

Nám je to jedno, které období zrovna je, ale samozřejmě podzim vnímáme a užíváme si jeho specifičnosti. Barvy - to je asi první, co člověka napadne, protože nejen listí dokáže v tomto období kouzlit, a když se k tomu přidají sluneční paprsky, no tak to už je velká paráda.

Také obdivujeme postupné schnutí květů a listů trvalek, které na záhonu po většinu necháváme, aby nám přes zimu dělali na zahradě radost. Taková jinovatka, mráz či zimní déšť i sníh dokáží s těmito ponechanými tmavými suchopírky divy.

Nepalte listí

Další naší láskou je listí. Spadané listí je totiž nejen perfektní materiál do kompostu, takže nepálíme, ale pěchujeme na jedno místo, nebo prokládáme dalším biologickým materiálem vrstvu po vrstvě do nového kompostu, ale zároveň nás baví to šustění, brodění se v hromadách listí, jeho struktura a lehkost. Listí z pozemku nevyhazujeme, ale snažíme se ho zpracovat přímo v zahradě, protože takové hnojení je pro vaši konkrétní zahradu přirozené a tím pádem nejlepší.

Samozřejmě se to netýká napadeného listí, které je vždy dobré spálit, ale i dobře založený horký kompost umí tyto cizorodé látky zahubit.

Plody a zase plody

Podzim přináší i plody. Od ořechů přes šípky a trnky po pozdní jablka a jiné dobroty. Podzim je plný hojnosti a tvoření. My milujeme například pečené jedlé kaštany, nakládané kysané zelí, pečené brambory, jablka v županu, ale i různé přesnídávky z ovoce, které nám obohacují pak zimní snídaně a svačiny. Nelze vypsat všechny ty nasušené čaje, kvašené směsi, houby, byliny v mrazáku i jako kořenící směsi, všechny ty nakládané dobroty, které čekají na zimu a jejich postupné konzumování.

Třeba jednou bude i více času na tohle podzimní zpracovávání z vlastních i farmářských zdrojů.

Výsadba na podzim

Podzim je i o výsadbě. Stromů, keřů, trvalek, ale hlavně cibulovin. Není lepší období pro to, dostat cibuloviny do země než právě před zimou, kdy cibulky, které projdou v půdě mrazem jsou krásnější, vitálnější a odolnější než ty vysazené na jaře. A můžete ještě stále sázet, dokud zem není zmrzlá. Nás poslední letošní výsadba čeká koncem listopadu a česnek dokonce až v prosinci (někdy i v lednu), takže se nebojte, že něco nestihnete.

O podzimu by se dali napsat romány, ale jedno je jisté, zkusme se zastavit a aspoň na chvíli se rozhlídnout, nasát tu podzimní vůni a dívat se více kolem sebe. Vždyť my už se radujeme z ptáčků, kteří se začínají opět sbíhat na naší zahradě a očekávají první letošní přikrmování.

Veverky, které sbírají poslední zásoby z našeho ořechu před zimním obdobím. Pozorujeme našeho kocoura, kterému se plní srst huňatostí takovým způsobem, že brzy snad neprojde svým malým vchodem ve dveřích, nebo možná i trochu přibírá na váze před zimním obdobím.

Poslední roky je zima mírná, skoro žádná z pohledu rostlin, tak snad letošní se trochu pochlapí anebo taky ne, uvidíme…

A co vy? Jak to máte s podzimem?