Podzimní přírodní zahrady inspirace

07.10.2023

Podzim je úžasné období, stejně jako každé jiné, ale co dokáže podzim jinak, než v ostatní měsíce jsou barvy. Barvy měkčí než v jiné období, barvy v odstínech červené, žluté přes sytě oranžovou až po modré a zelené nádechy v nepřeberném množství jemných tónů. A pro nás je to období letos plné výsadby, výsadby a zase jenom výsadby. Díky za toto období.

Letos máme radost za klienty, kteří si objednali výsadbu cibulovin, protože tak jejich zahrady začnou kvést hned zjara a zahrada tak získá další rozměr a krásu. Samozřejmě cibuloviny ocení i živočichové a celková rovnováha v zahradě. Biodiverzita se týká i cibulovin.

Další doménou našich zahrad jsou ovocné stromy a keře. Myslíme si, že do české zahrady ovoce patří. Jedlé plody milují nejen dospělí a děti, ale i ptáci, ježci a další živočichové, kteří s námi na zahradách žijí také.

Biodiverzita je pro nás důležitá, tvoříme vždy funkční přírodní celek a stejně jako každý les, či celistvé přírodní místo je nutné propojit jednotlivé vrstvy ve spolupracující, podporující se a samostatně fungující celek. A tak nezapomínejme i na půdopokryvné rostliny, keře, ale i stromy. https://www.bydlimenazahrade.net/l/jak-vystavet-prirodni-zahradu-pomoci-pyramidy/


Přírodní zahrady pár měsíců po výsadbě

Toto jsou ukázky zahrad, které jsme připravovali pro klienty od návrhu přes realizaci (plnou či částečnou) po údržbu a péči (ať již pravidelnou, tak třeba jen v podobě řezu stromů, keřů, střihu trvalek a poradenství).

Bez péče to nepůjde

Důležité je, že tito klienti se o své zahrady starají, dávají jim péči a učí se, jak se o takovou zahradu starat, aby jim dělala radost. Učí se žít v přírodní zahradě plné hmyzu, ptáků, živočichů, ale i s plevelem, s pěstováním zeleniny, ovoce, bylinek a jejich používání apod.

Je to něco přirozeného, na co jsme možná někteří z nás již zapomněli a pokud chceme změnu v zemědělství, v lesnictví, v parcích, v péči o veřejnou zeleň apod. musíme začít u sebe a u svých zahrad. 

Bez vlastní proměny myšlení a pohledu na přírodu, pěstování a zahrady není možné změnit celkové fungování a přístup u celku. Pěstování bez chemie je budoucnost. Aspoň bychom rádi, aby to tak bylo😊.

Přírodním zahradám zdar!

A jaké jsou vaše zkušenosti s přírodními zahradami bez chemie?