Přírodní současná zahrada?

01.03.2024

Vlastně každá zahrada může být přírodní. Stále se někdo ptá, co může udělat pro zlepšení životního prostředí? Co může udělat pro snížení změn klimatu? Čím zachovat planetu v lepším stavu než je nyní?  A toto téma se netýká jen naší generace, ale i té nastupující. Je to vlastně jednoduché, dělejme to jinak než doposud. Učme se od přírody.

A vnímejte naše články jako naši subjektivní zkušenosti a náš úhel pohledu, protože každý má svůj vlastní pohled a je to v pořádku, právě tím je naše společnost obohacující...

Začněme tím, že opravdu přestaneme používat umělá hnojiva a chemické přípravky v zahradě. Chceme po zemědělcích, aby změnili svůj přístup k pěstování plodin? Tak začněme u sebe. Chemie do zahrady nepatří, a to ani na chodníček, nebo spáry v zámkové dlažbě!

Začněme kompostovat. Ale ne v těch plastových věžích, kde vám vše spíše uhnije, než že nastartuje správný tlející proces, ale pěkně ve vzdušném, nejlépe dřevěném kompostéru. Nejlepší jsou dřevěné kotce (třeba z palet), aspoň dvoukomorové a aspoň s jednoročním přehozením. 

Jak na správný kompost najdete v článku na našem blogu, nebo se podívejte i jinde.

https://www.bydlimenazahrade.net/l/jak-spravne-kompostovat-a-proc/

Kompostovat je chytré a moderní

Všechny bioodpady (větve, listí, trávu, ostříhané trvalky a okrasné trávy, bioodpad z kuchyně apod.) pěkně zpracujeme na své zahradě. Chcete to nejlepší pro vaše rostliny? Chcete zdravou zeleninu a ovoce? Chcete vitální a udržitelnou zahradu? Chcete, aby vaše zahrada prosperovala se všemi potřebnými živáčky, ptáčky a přírodními zvířátky, včetně dětí 😊, tak zpracujte bioodpad na své zahradě.

Kompost, mulčování a výsadba trvalek u plotu, mulčování cestiček, či podpora biodiverzity v okolí stromů, vyrábění biouhlu apod. se stává součástí moderního zahradničení.

Začneme u sebe!

Další nedílnou součástí dnešní moderní zahrady je výsadba. Už víme, že jen rozsáhlý trávník, jehličnany a túje mají pomlalu odzvoněno, bílé oblásky a barevná kůra též, konec zavlažování trávníků už se také blíží a velké zdravé stromy se nekácí, ale řeší se, jak je nechat dožít a eventuelně podpořit. 

V nejlepším případě by bylo nechat je být a hledět si svého😊, ale zároveň je velkým tématem jak a jaké stromy dostat na svou zahradu. Nic nenahradí přirozený stín, čistý vzduch, přírodní klimatizaci a uklidňující energii stromů, jako možnost spočinout pod košatou listnatou korunou. 

Není nutné běhat každý týden do přírody, abych se mohl človíček nadechnout a vydechnout, mohu si takové prostředí přece vytvořit na své vlastní zahradě. A to, co nám přínáší zdravý les, se netýká jen stromů, ale i keřů, trvalek, trav, plevele a dalších rostlin podporujících biodiverzitu a zdravé přírodní prostředí.

Samozřejmě tento odstavec berte jako všeobecné sdělení, zda strom pokácet či ne je na odbornících, kteří tomuto tématu opravdu rozumí. Někdy i to kácení nutné je, ale vždy je dobré ho zvážit z více úhlů pohledu.

Kde vzít relevantní informace o moderní současné zahradě?

Jak na výsadbu - je velké samostatné téma na dlouhé zimní večery, takže to se sem nevejde, ale pokud vás zajímají opravdu současné moderní informace, tak mě před nedávnem zaujaly tyhle dvě zahradní návrhářky, které my mluví nejen z duše, ale také z rozumu. Podcast Na Terase

Doporučuji k poslechu pro spousty inspirace a velkou dávku zdravého rozumu:

https://www.youtube.com/@NaTerase 😊

Téma vody, je také kapitola sama pro sebe

Možná vás to překvapí, ale pokud zahradu vytvoříte a vysadíte dobře, zapojíte všechna patra, nebudete muset ani zalévat. Šetřit vodou se vyplatí, a to nejen v této době, ale v kterékoliv jiné době. Normální je totiž nekropit, ale vysazovat rostliny tak, abych zalévat nemusel/a a celé fungování mé zahrady bylo na přírodě.

Samozřejmě jsou situace, kdy se zalévat musí, hlavně při nové výsadbě, ale bavíme se o tom bláznivém každodenním zavlažování trvalkových výsadeb, trávníků apod, kterému již odzvonilo. O výsadbě, která potřebuje zálivku i tři roky po tom, co už se naplno zapojila, také skončila sezóna😊,

Minulý rok jsme v letních měsících museli i my stromům dopřát jednou pořádnou dávku vody navíc, protože sucho bylo opravdu velké, a my jsme na skále a naše zahrada ještě nemá hotovou plnou výsadbu ve všech patrech. Až se celý proces výsadby a zapojení dokončí, už nebudeme zalévat ani v hodně horkých suchých letních měsících.

Jak na trvalkovou výsadbu? 

Třeba tak, že zasadíte rostliny, pořádně je prolejete a za mulčujete a pak už ani kapku. Necháte je pěkně zakořenit a vytvořit si takový kořenový bal, který jim zajistí vlastní prosperitu, snažení a s tím spojené zdraví a samo péči.

Nebudete přehnaně uklízet. Přestanete stříhat vše, co odkvete, ale necháte tu parádní strukturu pro další živočichy, a hlavně pro dobro rostliny, která se díky tomu zatáhne a uloží živiny tak, jak potřebuje a zároveň si připravíte zahradu na zimu. Protože pokud se vám líbí ty fotky z moderních časopisů ojíněných suchých vazeb, a zasněžené odstíny od šedé po černou, tak to vám přesně vytvoří kůra opadavých stromů a keřů, rostlé větve bez listí se stanou sochami a spolu se suchými trvalkami vytvoří nový pohled na vaši zahradu.

Nechte střih na předjaří, než vystrčí růžky první cibuloviny a kochejte se počas zimy i jiným vhledem do zahrady. Je to příroda a příroda má své pochody a postupy a vy do nich nemusíte vždy vstupovat, ale "jen" pozorovat.

A pozorování milý zlatí, jak již víte, je to, co máte v zahradě dělat ze všeho nejvíce😊. Pozorování bez posuzování!

A jak to máte vy se současnou zahradou?