Rekonstrukce zahrady v přírodním stylu

01.01.2024

Tuhle zahradu, která se ještě ladí a dotváří, jsme vám chtěli ukázat již nyní. Máme radost z této vzájemně prospěšné spolupráce a tak přinášíme fotografie již nyní. Romantická přírodní zahrada pro rodinu s dětmi.

Celý článek o realizaci PŘED a PO nyní připravujeme, ale již nyní se můžete pokochat několika obrázky z této proměny.

Dělat zahradu částečně svépomocí může každý, odborník vám může pomoci s utříděním myšlenek, vytvořením konceptu a projektu, osazovacím plánem, včetně kultivarů rostlin. A pak už je to na vás a případných subdodavatelích.

Klientka podle našeho návrhu a osazovacího plánu dělá výsadbu trvalek sama, a to pomocí kartonů, kompostu a kůry a o to je to zajímavější. Její cit a smysl pro doladění detailů je při tom znát a zahrada se i díky jejím doplňkům a vlastní práci stává jejím vysněným místem pro život.

Výsadba ovocných stromů nemohla chybět. I v menší zahradě muže být vysoký strom, když zvolíte potřebný druh, výšku kmene, podnož a samozřejmě správné umístění.

Důležité je vždy vnímat strom, s ohledem na to, jak bude vypadat až vyroste. Volit tedy umístění a vzdálenost mezi stromy, včetně výhledu a průchod mezi stromy s ohledem na jejich pozdější velikost.

Výsadba trvalek a bylin okolo stromu pomůže lepšímu zakořenění a ochraně, a hlavně zamezí prorůstání trávy, která kořenům stromů hlavně na začátku konkuruje. A zároveň to i dobře vypadá a zahradě to dodává hloubku.

Vytvořit si kouty a různá místa v zahradě na posezení, ať už s rodinou nebo o samotě, kdy na dům i zahradu vidíte z jiného úhlu pohledu oceníte po celý rok. Tohle místo vynikne, až javor Acer Globosum doroste do svého konečného tvaru a velikosti a živý plot i s výsadbou za javorem dotvoří pocit většího soukromí.

Pokud máte na zahradě nevzhlednou zeď či chcete nějaké místo vyrovnat či jinak zakrýt, pokud hledáte místo pro kompostování, pěstování sezonní zeleniny a ovocné keře, můžete vytvořit užitkovou část zahrady i tam, kde je na něj vidět. Zde přibylo dřevěné obložení, které nechalo vyniknout cihlové zdi, přidaly se dva vyvýšené záhony a dvoukomorový kompostér. Ovocné keře již klientka na zahradě měla, a tak je s citem přesadila na určené místo. Vešly se želvy v přenosné ohrádce.

Původní bazén si klienti koupili již s domem. A i když byl bazén staršího data a tvar s mnoha oblouky a plastovým okrajem zrovna oku nelahodil, velkou změnu a modernizaci opticky zajistila dřevěná terasa po celé délce bazénu. Nejen, že terasa zakrývá všechny nerovnosti a nevzhlednosti, ale dodala zahradě další místo pro relaxování celé rodiny a zároveň dřevo má vždy nezaměnitelnou atmosféru a styl.

Dalším prvkem, který do této zahrady přibyl, jsou cesty z kamenných nášlapů. Cílem bylo, aby kámen působil přirozeně, kopíroval terén a zarostl trávou. Nyní již na fotografiích vidíte, jak pomalu obrůstá, připraven na první seč. Zde i například s mateřídouškou, která byla do některých míst umístěna pro zjemnění povrchu.

Kámen se jmenuje Porfyr šedou-hnědý a my jsme z něho nadšeni. Světle šedá barva s jemnou strukturou do české zahrady zapadá a luxusní vzhled se projeví po dešti, kdy kámen zhnědne.

První, seč by samozřejmě byla nejlepší kosou , ale to nemůžeme po klientech chtít, a tak aspoň sekačku na nejvyšší stupeň a nože pěkně naostřené.

Před časem jsme přinesli článek o tom, jak jsme stavěli týpí, tak tady je po pár měsících. Z pohledu od týpí do zahrady je vidět kamenná cesta, která se ještě bude zatravňovat, a tam kde tráva neporoste přibudou půdopokryvné trvalky do stínu a ke kamenné terase se již vyrábí bar na míru, který bude sloužit jako odkládací prostor při grilování.

Na některých fotografiích je "syrový" vzhled po práci na nášlapech a terase pod gril, tak už jen počkat, až budou doplněny půdopokryvné rostliny do stínu a sucha, trávník obroste nášlapy, Pustoryl Lemonův (Philadelphus lemoinei 'Innocence') naroste a pak bude zahrada, jak má být.

Přírodní zahrada má mít stromy, keře, trvalky a strukturu. A když je tohle dodrženo, tak se vám v ní žije dobře. A nejen Vám.

Po třech měsících...

Jak se vám tato romantická přírodní zahrada líbí?