Přírodní zahrada v červenci

01.07.2023

Přírodní zahrada je v neustálé proměně, nic není stejné už za týden a už vůbec to není stejné za měsíc. Je úžasné sledovat, jak se všechno mění, roste, kvete, zraje, plodí, ale i umírá. Je to život sám ve zrychlené podobě. Takže fotografie z naší zahrady budou za chvíli zase jiné.

Cílem je plně přírodní zahrada

Naším cílem je vytvořit zahradu, která kombinuje ovocné stromy, s jedlými a okrasnými keři, trvalkovým patrem, půdopokryvnými i pnoucími rostlinami a zeleninou. Chceme zahradu, kde je stín, vláha, kvetení i plodnost. Zahrada, která funguje víceméně samostatně i bez neustálé péče, ale to neznamená, že péči taková zahrada nevyžaduje, možná právě naopak.

Jde o to, zpracovávat bioodpad systematicky a chytře. Co nejvíce bioodpadu zpracovat kompostováním, štěpkováním a tím pádem mulčováním, pálením biouhlu a tvořením výsadby tak, aby se vzájemně podporovala, prosperovala a fungovala jako celek.

Kde se nyní naše zahrada nachází

Nyní jsme možná v polovině (jestli to lze takto označit), a ještě nás čeká několik let doplňování rostlin, keřů a stromů, podpora biodiverzity, vychytávání a zlepšování zadržování vody a experimentování, protože to sebou přináší vlastní poznatky a zkušenosti na daném pozemku a v dané lokalitě.

Také změny počasí sebou přinášejí nové informace, nejen změny v chování rostlin a jejich možností a tím pádem přichází i zkoušení různých kultivarů, které nás učí, co v naší (nejen) zahradě funguje a co zde nebude mít časem své místo.

Cílem je vytvořit zahradu českou, vesnického rázu a typu, zahradu příjemnou na pohled, ale i plně funkční a dlouhověkou.

Zahrada vás má hlavně bavit

Je to radost, protože práce na zahradě nám přináší uspokojení. Vnímáme pozitivní stav v kombinaci práce a relaxace😊. Což je pochopitelné. Rádi v naší zahradě pobýváme jen tak, a zároveň zde nacházíme uspokojení při práci a péči o ni.

Zatím sbíráme informace, poznatky a zkušenosti, které nám ukazují, že zahrada, kde je zastoupeno správně zvolené množství stromů, keřů a trvalek je zdravější, počasí odolnější a klimaticky příjemnější než jiná. A jen čas ukáže, zda je tato cesta smysluplná a může vést možná i k řešení klimatických změn v zahradách, i když ty nejsou primárním motorem😊.

Motorem je život sám a jeho neustálá proměna, naprogramování a princip fungování nejen přírody v rámci celku. Je to hra, která má svá pravidla, které není nutné znát, ale přijmout je a nechat se překvapovat inteligencí a fungováním toho všeho😊. Přijmout změny ve chvíli, kdy se objeví a nestát životu v cestě svou hlavou a představami.

A co vy? Máte nějaký záměr, jak by měla vaše zahrada vypadat a fungovat? Nebo necháváte všemu volný průběh?