Přírodní zahrady v říjnu

17.10.2022

Jestli něco podzim umí a říjen obzvlášť, je to malování pomocí barev listů. Myslím, že každý uzná, že babí léto, jak se podzimním dnům plným slunce a poletujících pavučinek říká, má své nezaměnitelné kouzlo, které vnímáme nejen na našich zahradách, ale i mimo ně.

V tomto období, kdy stromy nejdříve zbarví listy do odstínů žlutých, oranžových a červených tónů a ty pak následně pohodí na zem má své nezaměnitelné aroma i ve vzduchu. Vůně vzduchu prolínající se s vlhkou půdou od ranní rosy či ranních mlh spolu s tlejícím listím v nás vyvolává blažené pocity, které odněkud známe, a jen si nemůžeme vzpomenout odkud.

A barvy květů trvalek a dokvétajících letniček tomu všemu dodávají punc klenotů, kdy si v duchu přejeme, aby tohle období nikdy neskončilo.

My zahradníci se hrabeme ještě v hlíně, co to jde a sázíme stromy, keře, cibuloviny a trvalky pro příští sezónu ostošest. Přeci jenom je tohle období na výsadbu nejlepší. Sice už nám síly trochu docházejí a těšíme přeci jenom na zimní odpočinek, ale zároveň máme radost z každé vysazené rostlinky, která se nyní zakořeňuje a zapojuje do půdy pečlivě připravené.

Pokud s Tomášem vyrazíme ven, jdeme rovnou do lesa. Les v tomto období je dá se říct nejkrásnější a byla by škoda nezajít ve slunný den či mlhavé ráno pod větve stromů, zbarvené kopečky či skaliska české (moravské, slovenské, jakékoliv) krajiny, a nejen té. A když k tomu vidíme z lesa rovnou na podzimní modř řeky, je pohled vskutku dokonalý.

Naše zahrada v tuto dobu dokončuje své procesy a čeká na nás, až dokončíme pracovní povinnosti a vrhneme se i na ni. Takže nečekejte úhlednou opečovávanou zahrádku, kovářova kobyla chodí občas bosa a soustředí se do poslední chvíle na zahrady klientů, ale to neznamená, že naše zahrada nedostane patřičnou péči, jen si na ni musí chvíli počkat.

A tak jsme pro vás spojili fotografie naší zahrady se zahradami klientů, které nyní dokončujeme či opečováváme a přidali jsme i fotografie z lesa, který je v toto období tak kouzelný...pokochejte se a budeme rádi i za vaše kochací fotografie.

Krásný nejen podzimní čas, Terka a Tomáš