Proč je dešťová voda nejlepší a proč ji zadržovat?

16.05.2021

Hlavní předností je, že je dešťová voda měkká, ale těch předností a důvodů, proč dešťovou vodu tzv. zadržovat najdeme každý z nás nejspíše spousty. No a tady je několik z nich.

To, že je dešťová voda měkká a neobsahuje chlór jako voda z kohoutku asi již všichni víme. Další velkou výhodou je, že dešťová voda neobsahuje soli, které nejsou pro rostliny nic dobrého. Další výhodou je určitě její teplota, protože většinou kohoutková voda, kterou zaléváme, je velice studená a rostlinám způsobuje teplotní šok. A těch pozitiv by se našlo ještě více.

Například, že zalévání dešťovou vodou zároveň obohacuje rostliny o dusík, a to v té nejpřirozenější formě.

Dešťová voda je nejčistší a pro rostliny zkrátka nejpřirozenější a tím pádem i nejlepší.

Samozřejmě, pokud dešťová voda zalévá naši zahradu při samotném dešti je to nejpřirozenější, neboť tím také stoupá celková vlhkost vzduchu, která většině rostlin velice prospívá. Ale déšť není vždycky, nebo je ho naopak více a jeho množství řídí příroda, a ne my😊, a proto se musíme spoléhat sami na sebe a dešťovou vodu právě v době častých srážek sbírat, tedy tzv. zadržovat pro případná období sucha.

V současné době jsou zajímavé dotace na nákup retenční nádrž pro zálivku nejen zahrady. V takovém případě vám bude stačit retenční nádrž, do které jsou zaústěny svody okapů ze střechy. Vodu pak můžete čerpat třeba pomocí ponorného čerpadla. Výrobci nabízí domácí retenční nádrže včetně filtrace a čerpací technologie.

Nejjednodušším systémem je, ale sud pod okapovým svodem.

Pokud tedy nechcete, nebo nemůžete vydávat nyní náklady na tyto nádrže, je tu samozřejmě i varianta levnější v podobě jednoduchých okapů, které umístíte pod všechny střechy a střešní plochy, které máte k dispozici.

Každá střecha, ale třeba i přístřešek na rajčata a zahradní bouda, či dokonce i dřevěná kadibudka😊 dokážou posbírat zajímavé množství dešťové vody. Jednoduchým svodem pomocí okapů lze odvést dešťovou vodu do například plastových nádrží, které jsou z jedné třetiny zapuštěny do země a jsou využívány právě na zalévání záhonů v obodobí bez srážek. Anebo využít jiný způsob, kterých je nepřeberné množství.

Tímto způsobem lze ušetřit až 50 procent za odběr vody ročně. A víme všichni, že sucha jsou u nás rok od roku větší a voda začíná být vzácným artiklem, tak je možná na čase, začít ji sbírat a vědomě s ní nakládat právě, když přijde deštivé počasí.

A jaké jsou vaše zkušenosti? A jak vy sbíráte dešťovou vodu?

.