Proč kouzlo zahrady dělá strom?

20.05.2022

Kdyby na zahradě byl jen jeden starý vzrostlý strom, stačilo by to. Naše zkušenost jde ještě dál, bez stromu podle nás není zahrada zahradou. Chcete na zahradě žít? Chcete v ní trávit čas? Chcete se v zahradě cítit dobře? Chcete do zahrady chodit i v létě? Chcete, aby vaše zahrada měla strukturu a hloubku? Chcete, aby vaše zahrada lákala ptáky? Chcete, aby vaše zahrada byla zahradou? Bez stromu toho nedocílíte😊.

A teď se můžeme třeba bavit jaký strom?

Nejlépe vysoký, starý, oprýskaný, vrásčitý, děravý, opadavý...zkrátka strom s velkým S 😊. Nemusíte souhlasit, ale my neznáme nic lepšího, než sedět na zahradě pod starým košatým stromem, snídat, obědvat, večeřet, jen tak být a sedět pod korunou stromu.

Jasně, že to není pořád, a možná i ta občasnost tomu dělá tu reklamu😊, ale už jsme byli v hodně zahradách, a když na zahradě chybí vzrostlý strom, něco té zahradě zkrátka chybí.

Dokonce jsme vysledovali, že když je v zahradě starý strom, lidé jsou v ní častěji. V horkém letním dni sedí pod stromem a libují si, jak je krásný den. A vlahý večer na zahradě si nedokážou už představit bez posezení pod košatým stromem.

Samozřejmě, že rozložitý, starý, nejlépe listnatý vysokokmen není jen tak, ten si nemůžete jen tak koupit a zasadit, takový strom potřebuje roky, léta, věky na to, aby měl tu správnou patinu, ale někde se začít musí😊. A tak sázejme stromy, sázejme stromy, co to jde.

Sázejme listnaté stromy nejen do zahrad, ale i do parků, před domy, na chaty, do zahrad. Asi nemusíme říkat, ale stejně to napíšeme - s rozmyslem😊. Sázejte s rozmyslem. A nezapomínejme, že strom potřebuje následnou péči, takže sázejte, když víte, že se budete moci nějaký ten čas o něj starat.

Na začátku mu dát péči v podobě třeba kvalitní zeminy, kompostu, dřevěného uhlí, ale i vykopejme jámu úměrnou tomu krasavci, a že ho budeme zalévat, že si na něj často vzpomeneme a dáme mu napít. A pak už nemusíme nic, jen čekat😊.

A když už máme zahradu se starými stromy, prosím, zvažme to, jestli je porazit. Zkusme si je tam rok nechat a jen je pozorovat, jen si pod nimi občas sednout, dát pod ně lavičku, nebo jen pařez a občas si posedět ve stínu stromu. Možná pocítíme ten dar, který nám někdo před námi poslal, aniž by to věděl, zasadil pro nás strom.

Kouzlo stromů totiž není samozřejmost, a ne každý má možnost takový poklad užívat😊.

A jak to máte vy se stromy?