Proč máme rádi zahrady à la džunge?

01.06.2022

Protože se nám v nich nejlépe žije. Protože je v nich stín, když je potřeba. Protože je v nich stále co jíst, když už v lednici nic není. Protože v nich není tolik vidět na plevel, kdyby ho někdo hledal. Protože v nich žije spousta živočichů, i jiných než my dva. Protože je milují ptáci a my milujeme ptáky. Protože se nemusí tolik zalévat, když se náhodou zapomene. Protože nestojí tolik času na údržbu, když je čas věnován jiným zahradám. Protože nikoho nestresují, ale naopak uklidňují mysl. A protože to tu nebudeme vypisovat donekonečna, tak protože proto😊.

Musíme se přiznat k tomu, že naše zahrada není zdaleka dokonalá a asi nikdy nebude, protože dokonalost nás nudí😊. Ale taky proto, že se o zahradu staráme teprve druhým rokem, a ještě se nevzpamatovala z těch množství věcí, které tu její současný majitel nashromáždil😊. Ale postupně se to mění, a to je podstatné😊.

Také je to o tom, že rádi experimentujeme, takže naše záhony nejsou rozděleny na zeleninové, bylinkové, okrasné či užitkové, ale všechno dohromady. Baví nás kombinovat a pak pozorovat, jak se jednotlivé rostliny dokáží prosadit, jak jiné pokryjí půdu a další zase rychle rostou vzhůru.

Také nás baví, jak si můžeme odskočit do záhonu pro bylinky, když zrovna něco vaříme a zároveň si utrhnout kvetoucí trvalku, která na vás kouká  hned vedle - jen tak pro radost do vázy. Také nás baví, jak se rostliny vzájemně doplňují, chrání a podporují. Také nás baví pozorovat, jak si plevel marně snaží mezi nimi najít místo a moc se mu to nedaří😊. Také nás baví, prostě nás to všechno baví....

A co je ještě na zahradě džungle fajn? Kolik je tu života.

Ptáci nám tu zpívají od rána do noci (ano i noční ptactvo), včely a jiní opylovači mají pořád co jíst, čmeláci žijí v dírách po hryzcích, náš kocour Neo vždycky najde myš tam, kde byste ji nečekali, motýly pomáhají opylovat a zároveň nám dělají radost, ptáci se nám odměňují zobáním mšic a larev chroustů, netopýři zase chrousty nahánějí v noci, když jsme u ohně, a to nemluvíme o všech těch hmyzákách a drobných bezobratlých, které ani nevidíme a kteří pracují, a kdy my ani netušíme😊.

Nedávno jsme pozorovali sršeň královnu, která hledala vhodné místo k zahnízdění a zjišťovali, jestli nás přemůže strach či ne. Před časem jsme spolu hodovali při večeři s rojícími se chrousty, kteří okupovali blumu, ale netopýři je brzy rozehnali. Taky obdivujeme pracovitost mravenců a pozorujeme, jestli ty mšice, které nosí na blumu, stihnout ptáci vyzobat a slunéčka sníst, nebo vyhrají letos mšice😊. Letos tu máme i mladé kosáky, kteří jsou tedy největší komedianti, to, co tu předvádějí, by se nemusel stydět ani Hoodini. A to nám tu k sousedům přibyly dvě malé roztomilé ovečky, takže další zvířátka k pozorování a obdivu.

Není možné vypsat do jednoho článku, co vše lze na zahradě á la džungle pozorovat, protože znáte to sami, pokud je člověk v přítomnosti, děje se toho pořád hodně😊. Vždyť i to množství plevele, trávy, rostlin, stromů,  keřů, zeleniny a nevím čeho všeho je pořád v proměně, takže na zahradě, která je nedokonalá, je stále co nového k vidění.

A to jsme nemluvili o jejím významu a hodnotě z pohledu ekologie a podpory přírody jako takové, ale to možná až jindy...

A co na své zahradě, ale i  v přírodě pozorujete rádi vy?