Renovace starých ošuntělých květináčů

20.01.2022

Hledala jsem nějaké malé květináčky pro pokojové kytičky, abych oživila polici, kterou mi Tomáš přidělal v kuchyni. Už jsem tušila, že něco bude mít, protože jeho studnice předmětů, které za ty roky nasbíral, je snad bezedná😊.

A ejhle, vytáhl sice oprýskané, otlučené a špinavé terakotové a keramické květináčky, které na první pohled nevypadaly vábně, ale pak mě napadlo zkusit na nich decoupage.

S touto technikou se seznamuji již malou chvíli a zrovna květináče mi přišly jako skvělý podklad na mé nové ubrousky s květinovými a bylinkovými vzory. K mému překvapení nakonec vypadají zajímavě i s motivy vážek a samozřejmě by vypadaly dobře s jakýmkoliv motivem, který se vám líbí😊.

Já zvolila romantiku, letní nádech, barvy a jemnost. A protože květináčky byly opravdu pochroumané, rozhodla jsem se, že i renovace bude ve stylu starých časů, prostě, že budou květináčky vypadat jako bych je právě našla někde po babičce.

Co budete potřebovat?

Ubrousky nebo nějaký líbivý dekor na jemném papíru. Možná by to šlo i s látkou, ale to jsem zatím nezkoušela. Pak samozřejmě nůžky, lepidlo a lak v jednom na decoupage (Koh-i-noor), štěteček na aplikaci lepidla, i když nakonec jsem spíše používala prsty než štětec, a také můžete využít lak na přelakování, aby byly květináče voděodolné.

Postup:

  • Pak už stačí jen omýt a očistit květináče a nechat uschnout. Důležité je dát pryč mastnotu.
  • Poté si nastříháme ubrousky na menší části, aby se s nimi lépe pracovalo, nebo můžeme vystříhat i konkrétní motivy, které chceme použít.
  • Já, protože jsem chtěla "starý" vzhled jsem květináčky nebarvila, ale lze pro výraznější vzhled použít ještě podkladovou bílou, kterou květináče natřeme před samotnou aplikací ubrousků. Zde ale bude potřeba opět nechat zaschnout.
  • No a pak již bereme jeden květináč po druhém a aplikujeme lepidlo jak na květináč, tak poté přetíráme ubrousek lepidlem, kdy jeden ubrousek po druhém přikládáme podle představy. Vše činíme jemně a bez tlačení, neboť ubrousky mají snahu se trhat, ale tlak si vyzkoušejte sami.
  • Vyhlazujeme jednotlivé kousky ubrousků a vrstvíme jeden vedle druhého.
  • Jako konečnou fázi jsem ještě použila zlatou barvu, kterou mám také na decoupage a přišlo mi, že se k motivům hodí. A jen u jednoho jsem využila i černou barvu ze stejného důvodu.

No a květináčky jsou hotové. Zde přináším další fotografie květináčů po jejich "vylepšení". Je to zábava a relax zároveň.