Růže si vás najdou

25.06.2023

Růže buď někdo miluje hned, nebo si k nim hledá cestu. Tedy on nikdo nic nehledá, najdou si vás sami. Mě přes vysazování půdopokryvných růží klientům do svahu a údržbu v jedné "růžové" zahradě.

Ale první setkání bylo u babičky na její vesnické předzahrádce, kde se mimo muškáty v truhlíkách tyčily tyhle krásky a lákaly kolemjdoucí svou vůní a samozřejmě krásou. Už jsem na ně zapomněla, a právě výsadba do zahrad zákazníků mi tuhle vzpomínku vytanula.

První rok po výsadbě nic, ale pak už to začalo... "A tenhle druh ještě zkusím a tenhle vypadá dobře a tuhle musím mít". Nejdříve člověk vysazoval jednoduché druhy na údržbu, ale pak už si troufnul na složitější krásky a klienti se naučili o ně starat, nebo jsme měli po výsadbě i údržbu, a o to to bylo jednodušší.

Dneska je klientům již dáváme do záhonů automaticky, a vždy takovou, která si je najde😊.

Růže je rod keřovitých rostlin

Růže jsou z čeledi růžovitých s více než 100 druhy, které se v přírodě vyskytují na severní polokouli, nejvíce v oblasti mírného pásu Eurasie, méně též v Severní Americe. Jsou to většinou světlomilné opadavé keře obloukovitého, prutnatého nebo plazivého habitu, některé rostou i jako popíravé liány.

Do českých přírodních zahrad patří

Stále platí, že jednodušší květenství mě baví víc, ale třeba i to se časem změní. A když si tyhle úžasné rostliny střihnete do vázy, máte pocit výjimečnosti takové kytice. A když k nim přidáte třeba okrasné světle modré česneky, nebo klasiku jako levandule, nebo přidáte okrasnou trávu či klasický asparágus, není pochyb, že vám tahle kombinace bude přinášet radost.

Nebojme se pěstovat růže, není to v závěru složité, ale zábavné. A tyhle květiny ve většině milují slunce, takže s přibývajícími změnami počasí to vaše kvetoucí zahrada ocení a tím pádem i vy😊.

A co vy? Máte zkušenosti s růžemi? Máte je rádi, nebo si k nim ještě hledáte cestu? A jaké jsou vaše oblíbenkyně?