Setkání s umělou inteligencí

31.05.2023

Možná vás překvapí, proč chce zahradník psát o umělé inteligenci a co ho k tomu vede a co s tím má dokonce společného, na to vám hned rádi odpovíme. Zkušenosti z posledních dní nás vedly k zamyšlení, a možná že i vás tohle téma zajímá, jaká bude budoucnost s umělou inteligencí. A je, čeho se bát? Může ovlivnit umělá inteligence práci zahradníka či zahradního architekta?

V případě tohoto konceptu je vidět i možnost sekání trávníku jen v některých částech zahrady (světlá a tmavá zelená).
V případě tohoto konceptu je vidět i možnost sekání trávníku jen v některých částech zahrady (světlá a tmavá zelená).

Osobní zkušenost

Ani nás v současné době toto téma a několik článků či rozhovorů neminulo, protože veřejný mediální prostor je všudypřítomný, ale jedna osobní zkušenost nás přiměla se zamyslet trochu více a to, když nám zavolal pán – nejspíše z reklamní agentury a zda nechceme vyzkoušet službu, která za nás bude psát články na náš blog – tedy umělou inteligenci v praxi.

Protože mě osobě psaní článků baví a je to "koníček" a nepotřebuji mít ani vyšší vyhledatelnost, není pro mě tato nabídka zajímavá, ale přiměla nás zamyslet se nad tím, jak v dnešní době vypadá vývoj umělé inteligence, a i když ji v řadě služeb a úkonů již dnes čile využíváme (například navigace), aniž o tom většina z nás ví, její možnosti a samozřejmě její schopnosti se s každým používáním prohlubují.

A jak tato jednoduchá a na první pohled možná nevinná služba ovlivňuje informace, které se k nám dostávají? A zda je i pro čtenáře zajímavé, aby mu informace nechodily od konkrétních lidí se zkušenostmi a praxí, ale od "robota"? A jak tato možnost celkově mění mediální prostor? Jak poznat co je realita a co už ne?

Definice

Umělá inteligence – Artificial intelligece (AI) - je schopnost strojů napodobovat lidské schopnosti, jako je uvažování, učení se, plánování nebo kreativita. Umělá inteligence umožňuje technickým systémům reagovat na vněmy z jejich prostředí, řešit problémy a dosahovat určitých cílů.

Což by v případě nezneužití znělo jako úžasná zpráva, a právě v našem kreativním oboru, by právě umělá inteligence mohla překvapivě hodně pomoci a usnadnit a samozřejmě zpřesnit práci, a to dokonce i co se týče návrhů a výběru rostlin. Sofistikovanější systémy AI mají mnohem větší potenciál, než si na první pohled uvědomujeme.

Další zkušenost

Pak ale přišel televizní pořad, kde při rozhovoru s moderátorkou a odborníky na AI, přišel názorný příklad fungování umělé inteligence v praxi, kdy AI namluvila moderátorčiným hlasem, bez jejího vědomí příspěvek, který ona sama nikdy neřekla a nás začalo zajímat, kde všude vlastně již dnes můžeme umělou inteligenci potkat, aniž bychom o tom věděli, a jak bude vypadat budoucnost s AI třeba za deset, anebo i padesát let. A je legislativa připravena na ošetření zneužití AI již dnes?

A pak jsme si položili otázku, zda tedy může AI nahradit zahradního architekta, zahradníka, nebo dokonce zahradní údržbu😊. A došlo nám, že jsou některá povolání, která bude muset stejně vykonávat člověk, a naopak někde by mohla AI být naopak k velkému užitku. A že všechno má vždycky dvě strany mince (dobrá/špatná), záleží, z jakého úhlu pohledu se na ni, kdo dívá, a není důležité, co bude v budoucnu, ale co je nyní.

Nejde přeci ani tak o to, jestli práci vykonává člověk nebo AI, ale jestli toho konkrétního človíčka práce baví a naplňuje, protože když svou práci máte rádi, když vás uspokojuje, pak se vždy najdou lidé, kteří budou chtít tu lidskou, mnohdy i chybující (a napravující), ale specifickou činnost právě od vás. A není na pořadu dne řešit něco, co se nás osobně nyní vlastně ani nedotýká. 

Vědět o tom, vnímat to, sledovat vývoj, pozorovat to – možná ano, ale dělat si starosti, nebo živit v sobě představy a potažmo strach z budoucnosti není nikdy na pořadu dne😊.

A možná to je světlá budoucnost

V něčem může být umělá inteligence (AI) velkým přínosem a může naše myšlenky a pravidla posunout mílovými kroky dopředu, ale pak je dobré, když s těmito výstupy bude dále pracovat zase jen konkrétní člověk a ne stroj, protože jen člověk (a třeba zahradník) dokáže díky svým zkušenostem, nastavení mysli a empatii posunout výstup AI do reálného života.

Ale co se týče mediálního a veřejného prostoru, tam bude nejspíše čím dál tím těžší rozpoznat, co je realita a co je vytvořeno umělou inteligencí, což už se děje nyní. Není třeba vytvářet konspirační teorie a zabývat se co by kdyby, ale možná je cesta zase se vrátit sám k sobě samému a k životu jako takovému.

Protože život je jen jeden, a to uvědomění si, že žijeme, že existujeme, nám nikdo (ani AI) vzít nemůže, a to je jediná skutečnost a realita, kterou máme. Takže možná je čas na jednoduchý každodenní život tady a teď, bez zbytečných obav z budoucnosti, ale bytí v přítomnosti.

Možná, že nás právě každodenní jednoduchý život v přítomonosti, osvobodí od strachu z budoucnosti a vlastních nekonečných představ.

Možná, že umělá inteligence dokáže napsat lepší článek než já, možná, že dokáže udělat lepší návrh zahrady a celého jejího vybavení, možná, že dokáže vybrat a nakoupit ty správné rostliny a třeba je v budoucnu dokáže i nějaký stroj zasadit😊, ale možná, že nám "jen" ukáže, jak a na jakém principu funguje naše vlastní mysl a to bez omezení, a že nakonec jen vlastní zkušenosti a uvědomění si dané situace je už zase jen na nás samotných. 

Je to vzrušující budoucnost, které není třeba se bát, ale spíše si být vědom vlastního života a ten žít tady a teď.

Ukázka některých našich studií, projektů a konceptů zahrad - zatím pod taktovkou lidské ruky a mysli 😊!

A co Vy? Jak vnímáte umělou inteligenci? A dokážete si představit její využití při své práci?