Současným tématem nejen v zahradách je odolnost, udržitelnost a voda.

14.02.2024

A tyto témata nahrávají i přírodním zahradám a jejich pozitivnímu vlivu nejen na naši psychiku, ale hlavně na náš život jako celek. Proč? Protože pokud zahrady uzpůsobíme a připravíme na zvyšování průměrných teplot a s tím spojený nedostatek vody, nemusí se nás tyto změny týkat, tedy aspoň ne na našich zahradách.

A jak už to bývá, pokud začneme u sebe, je to jediná cesta, jak může nastat změna i v okolí. Podle současných odhadů to vypadá, že Česko bude v budoucnosti trápit hlavně nedostatek vody. Proč? Protože úhrny srážek sice zřejmě mírně porostou, zvýší se ale také průměrné teploty, a vody tak bude celkově ubývat. Vyšší teploty totiž znamenají vyšší odpar.

Řešení a možností, jak těmto scénářům zabránit je více, ale co může udělat člověk jako jednotlivec? Určitě začít svým osobním ekologičtějším přístupem v každodenním životě, ale třeba i podporou zeleně jako takové.

A nemusíme mít zrovna velkou zahradu, ale stačí i malá předzahrádka, balkón nebo jen okenní parapet. A to nemluvíme o velmi účinném sběru dešťové vody ze střech, ať už domů, chat či třeba jenom garáže či kůlny tak, aby voda nešla do kanalizace, ale zůstala v nádrži nebo sudu na pozdější zalévaní, ale třeba i mytí, splachování apod.

Ale protože jsme blog zahradníků a bavíme se o zahradách, je tu jedna možnost, na kterou bychom neměli zapomínat, a tou je výsadba.

 • A jak zmírnit odpar vody? Správnou výsadbou.
 • Jak zadržet vodu v zahradě? Cílenou výsadbou.
 • Jak snížit teplotu daného místa? Výsadbou v patrech.
 • Jak podpořit život na zahradě? Výsadbou druhové bohatosti.
 • Jak vytvořit klimaticky příjemný stín? Výsadbou stromů.
 • Jak pomoci zmírnit klimatické změny? Přírodní zahradou.

 • Určitě bychom našli ještě nějaká pozitiva, ale všechny tyto stručné otázky a jejich odpovědi nás vedou k jednomu výsledku, který spojuje všechny odpovědi v jeden celek, a to, že přírodní zahrada tvořená v patrech (patro stromů, patro keřů, patro trvalek i bylin) nás vede stejným směrem, směrem k zahradě současnosti. 

  Moderní zahrada, která odolá nejen teplotním změnám, ale i nedostatku vody,  je odolná, udržitelná a zdravá.

  A právě těmito zahradami a výsadbou podporující tento princip vás budeme opět v této nové sezóně provázet na našich stránkách. Ať už nás sledujete zde na blogu, nebo na Facebooku či Instagramu, všechny cesty vedou jedním směrem, k zahradám, které spojuje krása, udržitelnost a užitečnost.

  I letos nás čeká několik nových realizací zahrad, rekultivace a rekonstrukce stávajících míst, ale i pěstování zeleniny a ovoce, tvoření trvalkových záhonů, vysazování stromů a keřů, tvorba vodních prvků a ploch, ale i kamenných zídek a cestiček či cest.

  Přírodní zahrady jsou náplní nejen naší práce, ale i naší vášní a činností, která nás baví a naplňuje. Zkušenosti, které na této cestě sbíráme, předáváme dál, a právě díky vám se zvyšuje povědomí lidí o možnostech zahrad tvořených přírodní cestou bez rašeliny, chemie a umělých prvků.

  A možná, že jednou touto cestou půjde tolik z nás, že nebude potřeba měnit klima, protože změna nastane u nás samotných a sama. A tím bychom vždy měli začínat a končit, sami u sebe😊.


  A jak vy sami vnímáte přírodní zahrady? A jak vidíte svou budoucnost? Pokud budete mít chuť, napište nám.