Srpnové sklízení a zpracovávání plodů zahrady

16.08.2021

Pokud máte přírodní užitkovou zahradu znáte to, většina plodů na zahradě dozrává právě nyní a vás čekají srpnové hody hojnosti a zpracovávání. Je to radost a zároveň to někdy může přerůstat přes hlavu. Jak s tím naložit? 😊

Návod nemáme, můžeme jen sdílet, jak to děláme my sami. Nehroutíme se, neřešíme to, postupně jednu zeleninu po druhé sbíráme a průběžně zpracováváme. Nejlépe se nám osvědčilo zamrazování, a tak jsme pořídili nový mrazák😊.

Zamrazujeme fazolky čerstvé i povařené, rajčata jako omáčku, jako čalamádu s cuketami i jako samostatné plody. V mrazáku nám nyní mrzne i dýňová polévka, dýňové pyré i kousky čerstvých dýní pokrájených na kostičky. A nesmím opomenout také zamrazený hrášek, kopr, špenát, koriandr a oblíbený rybíz, připravený na zimní oblíbený koláč s tvarohem.

A na cestě jsou další plodiny naší zahrádky. Ale jednu vychytávku musím zmínit, třeba vás bude inspirovat. Letos jsme brambory vysadili později, a tak stihly i příval období plísně bramborové v plné polní. Naštěstí stihly brambory dozrát, ale jejich uskladnění není perfektní, zkrátka nemají takovou životnost, jak by měly mít. A tak jsme se rozhodli jednat a udělat z nich předpřipravenou přílohu na zimu.

Na kráječi po babičce jsme udělali z oloupaných brambor hranolky a zvolili i variantu - tvar amerických brambor a pět minut smažili na řepkovém oleji, nechali okapat, a pak po vychladnutí šup do sáčku a zamrazit. Při první zkoušce, zda to byl dobrý nápad, kdy jsme sáček s hranolky vyndali z mrazáku, hodili na plech s pečícím papírem a pekli do zlatova na 200 °C v horkovzdušné troubě již bez ničeho, musíme říct, funguje to. A část brambor jde takto na uskladnění.

Zároveň děláme, dobře tedy žena dělá 😊 různé omáčky na těstoviny a k rýži, protože nás na podzim čeká zpracování beránka do mrazáku a takové jehněčí ragú s rýží je prostě luxusní a na to jsou tyhle omáčky z rajčat, cuket, cibule, česneku, bylinek a chilli papriček dokonalé. Můžete nahradit chilli papričky za normální papriky, a taky mňamka😊.

Já to dělám jednoduše, všechnu zeleninu, bylinky a trochu olivového oleje vyskládám na plech s pečícím papírem a dám péct na 180 °C do horkovzdušné trouby na cca 40 minut až hodinu. Jde o to, aby zelenina byla pěkně změklá, až jakoby po okrajích do zlato-hněda. No a pak to všechno jednoduše hodím do mixéru a umixuji někdy v hladkou omáčku, někdy jen mírně s kousky zeleniny. Někdy přidám sůl, čerstvě namletý pepř a můžeme i trochu octa a cukru, když to nebudeme zavařovat, ale chceme to zpracovat do pár měsíců. A někdy to ochutím až při použití v zimě.

A pokud to chceme uchovat na dýl, tak zavařit. Já to dělám ve velkém hrnci, voda vře, a tak dám zavíčkovanou omáčku ve sklenici povařit cca na 10 minut, vyndám a otočím dnem vzhůru na utěrku. No a jakmile to vystydne, tak do komody.

Letos zkoušíme i zavřeniny, více o tomto způsobu ukládání ovoce i zeleniny zde: https://www.bydlimenazahrade.net/l/zavreniny-kdyz-nezavarujeme-ale-zavirame/

Nebudu zde vypisovat všechna zpracování ovoce a zeleniny, pokud mě něco přijde zajímavé, napíšu sem samostatně.

Čeká nás toho ještě mnoho, na záhonech dozrávají obří kedlubny, ty půjdou na kedlubnové zelí a na kostičky pod maso a do polévky, průběžně sklízíme i řepu, která jde ve většině případů naložit, tu milujeme nakládanou a také uvařit a zamrazit, nastrouhaná se zakysanou smetanou je božská😊. A také to množství pórku, celeru, mrkve, pastináku, růžičkové kapusty, dalších rajčat, fazolek a také nás čeká kukuřice. A z ovoce švestky, blumy a jablka.

Na něco jsme určitě zapomněli, ale to není důležité. Je to spíše zajímavé, jak se vám změní priority a život, když začnete svou pozornost dávat přítomnému okamžiku. Děje se to samo, a je to takové jaké to je😊. S láskou ze zahrady Terka a Tomáš


Pokud vás zajímá, jak zpracováváme nějakou konkrétní zeleninu nebo ovoce, napište nám. A pokud máte nějaký rodinný recept, který milujete, budeme rádi za něj.