Struktury a barvy v zahradě

16.11.2021

Tvořit a revitalizovat zahrady je činnost kreativní, a právě ta kreativita je opojná mrška, protože vás nechává vypnout naučené vzorce a nechat se inspirovat jen přírodou a jejími možnostmi a věřte, že možnosti jsou v tomto případě neomezené. Tvořit záhony podle šablon či naučených vzorců mi přijde škoda, jste pak ochuzeni o kombinace, které by vás třeba ani nenapadly.

Někdo řekne, že na to nemá buňky, nebo neví, kde začít, nebo nezná všechny ty druhy rostlin, stromů a keřů, a neví, jak je nakombinovat, aby to vytvořilo ladící a fungující celek, ale i na to je odpověď - začněte pomalu a postupně.

Nebo si samozřejmě najměte ke spolupráci odborníka či zahradního nadšence a nechte ho, ať vás pozná, ať pozná vaši zahradu, ať tvoří z toho, co vše zjistí a informace spojí a poskládá do funkčního celku.

Někdy nám přijde až neuvěřitelný, kolik vlastně kombinací a možností nabízí příroda, tedy potažmo zahradnictví, že i když je nabídka omezená a většinou si dosti podobná, tak kombinací a možností, jak dané rostliny použít je tolik, že každá zahrada může vypadat jinak a hlavně jedinečně.

Hrajme si, kombinujme, hledejme ty nejkouzelnější (funkční) spojení.

Propojujme půdopokryvné rostliny v kombinaci s nízkými trvalkami, oklopující nízké keře a podtrhněme výšku například vysokými vzdušnými trvalkami klidně i s rostoucím mladým stromem či okrasnými trávami, nebo nakombinujme podrostové nízké trvalky s kapradinami a vyčouhlými stálezelenými kvetoucími keři pod vzrostlými stromy doplněné o střední trvalkovou výsadbu vhodnou do stínu.

Jak již bylo napsáno, není možné vypsat všechny kombinace rostlin, keřů a stromů, ale právě to je na zahradě to kouzelné - různé struktury a barvy bez omezení.

A je nějaká kombinace, kterou máte svou oblíbenou?

Je to například klasika do romatických zahrad jako třeba půdopokryvné něžné růže v kombinaci s levandulí a kontryhelem měkkým, nebo je to spojení okrasného dochanu s třapatkou, nebo snad šalvěj hajní s prosem prutnatým a okrasnými česneky? A to ještě nezmiňujeme přesné kultivary, které také udělají své nezaměnitelné kombinace a možnosti.

Není možné vypsat všechny kombinace rostlin, keřů a stromů, ale právě to je na zahradě to kouzelné - různé struktury a barvy bez omezení.

Hrajme si, kombinujme, hledejme ty nejkrásnější a nejzábavnější kombinace barev, struktur a tvarů. Trend je vždy na chvíli, ale je tu funkčnost a vzájemné propojení, které fungují i po tom, co trendy odejdou.

Jsou samozřejmě trendy, které přetrvávají a přetrvaly, ale to pak již nejsou trendy, ale funkční, spolehlivé a esteticky ladící krásné kombinace.

A tak zkoušejme, hrajme si, protože až čas ukáže, zda je to jen experiment, trend nebo něco víc. Ale bez zkoušení, bez hraní by nic nového nevzniklo...


Tohle jsou fotografie z některých našich realizací v průběhu roku. A jaké jsou vaše oblíbené kombinace?