Tykve (dýně) a melouny v české zahradě
Dýně je lidovější název pro tykve a používáme ho všichni od nepaměti. A dýně jsme u nás v České republice pěstovali vždycky. Pěstování melounů v těch teplejších níže položených oblastech je u nás také celkem známé, ale se změnou klimatu přechází pěstování těchto oblíbených plodů i do chladnějších oblastí.
Melouny se daly dříve pěstovat ve vinařských oblastech, tedy v Polabí, na Litoměřicku nebo na jižní Moravě. Menší a sladké plody se pěstovaly i ve středních Čechách. A nyní přichází čas, kdy si tyto sladké šťavnaté koule vypěstujete i v horských oblastech:)
Jak vypěstovat meloun?
Důležitý je základ, to znamená, opět dobře připravená půda. Buď máte vlastní kompost a pak je nejjednodušší pěstovat melouny, ale i dýně přímo na něm, nebo si půdu připravíte.
Kompost, kompost a zase kompost, to je to, co melounům udělá
nejlépe. Nemusíte ani poté dohnojovat, jak se někde píše, protože záhon plný
hnoje, nebo vlastního kompostu je nejlepší. Na podzim na záhon zapravit koňský nebo kravský hnůj a na jaře můžete začít pěstovat.
Můžete si sazenice vypěstovat z vlastních semínek, ale v případě melounů je nejjednodušší, a i nejlepší koupit roubované sazenice. Prvním důvodem je snížení výskytu některých houbových chorob, druhým důvodem je potřeba zvýšení výnosů melounů, ať nemáte z jedné rostlinky jeden meloun, i když i to se může stát😊.
A pak je tu výběr místa. Melouny milují slunce, slunce a zase slunce, takže na jih a bez zastínění. A melouny také nejen milují, ale potřebují vodu, takže nezapomínejte na zalévání.
My pěstujeme melouny ve vyvýšených záhonech i na kompostu, a protože jsme přes zahradní sezónu často pryč, našim melounům musí stačit pořádná zálivka (cca 6 konví) jednou za 4 až 5 dní i v těch největších vedrech a i to jim stačí. Ale pokud chcete mít úrodu ještě větší než my😊, zalévejte podstatně častěji, nejlépe na-večer a jen ke kořenům.
Letos vyrostly všechny melouny jak se patří, jsou pěkně velké, tak akorát a nyní čekáme na jejich dozrání.
Jak poznat, že je meloun zralý?
Na internetu koluje spousta tipů, ale podle našich zkušeností jsou to nesmysly. Zralý meloun nepoznáte podle žluté skvrny na slupce zespodu melounu, protože ta je tam ještě dříve než meloun doroste. Zasychající stopka nebo bubák je také hloupost, protože bubák je suchý jako první a zasychající stopka již značí přezrálý plod. Ta funguje spíše u dýní.
Poklep na meloun vám také nic neřekne, protože jsou odrůdy, které mají dutý zvonivý zvuk již jako malé plody, a hlavně takový zvuk je i u přezrálého melounu.
Kroutící se stopka je také zavádějící, ale asi je to z těch všech možností nejlepší poznávací znak, i když nám se také úplně neosvědčila.
Zkrátka budete muset počítat – poté, co plody melounů narostou do své maximální velikosti, musejí ještě dozrát. Dozrávání melounů trvá cca 5 týdnů. První plody dozrávají kolem poloviny srpna. Určení zralosti melounů není jednoduché. Nejlepší je označit si meloun, který vyrostl jako první, sklidit ho po přibližně po 5 týdnech a ověřit si, zda je dostatečně zralý, a tak se pak odrientovat i u těch ostatních.
A dýně?
Ty pěstujeme na kompostu a pak ve vyvýšených záhonech. S nimi si tedy starosti neděláme, protože co si budeme povídat, nejlépe rostou přímo na kompostu. Zasadit, občas zalít a neřešit. To jsou naše zkušenosti s nejlepší úrodou.
Letos jsme opět obohatili naši zahrádku o nové druhy dýní a časem přineseme naše zkušenosti s jejich chutí, zpracováním a možná i recepty.
A jaké jsou vše zkušenosti?