Typy na pěkné, vitální keře vhodné do živých plotů i jako solitéry
Chtělo by se napsat, že keřů není nikdy dost. Keře jsou úžasné dřevnaté rostliny s odolnými vlastnostmi a funkcemi, navíc potřebují minimum péče a jejich vzhled je už jen třešničkou na dortu. Tyto stavební kameny každé přírodní zahrady by neměly chybět v žádné zahradě. Můžete vybírat z jedlých pro celou rodinu, nebo užitečné pro ptáky a jiné živočichy, z okrasných i stálezelených. Keř do každé zahrady.
Zde najdete seznam některých z našich oblíbených a často používaných keřů. Druh keře a jeho vhodný kultivar vybíráme vždy podle typu půdy a zahrady do které se hodí, nebo ještě lépe, do které je vhodný, i když těch proměnných je trochu více než jen půda a typ zahrady, ale tohle je pár odolných keřů, které se osvědčily v mnohých zahradách.
Přimlouváme se za volně rostoucí výsadby ať už živých plotů, tak solitérů, protože nechat keř vyrůst podle jeho naprogramování, nebo vyšlechtění je vždycky ta nejlepší volba.
Začneme oblíbencem..
Pustoryl (Philadelphus) je rod rostlin patřící do čeledě hortenziovité. Jsou to opadavé nebo řidčeji stálezelené keře s jednoduchými vstřícnými listy a bílými květy. Jsou rozšířeny ve východní Asii a Severní a Střední Americe, pustoryl věncový roste jako jediný zástupce v jižní Evropě a na Kavkaze. Pustoryly milujeme, jsou užasné volně rostoucí a do volných živých plotů úplný poklad. A ta vůně...
Například kultivar Philadelphus coronarius ´Lemoinei´ úžasné jemně citrónově voní a je úžasný jako solitér i do živých plotů.
Hlošina okoličnatá (Elaeagnus umbellata) - vhodná pro volně rosotucí živý plot. Keř je opadavý, nažloutle kvetoucí vonný keř, ojediněle i malý strom, pocházející z východní Asie. Bývá pro své stříbřité listy, nažloutlé bílé květy a výrazně červené plody pěstována jako okrasná rostlina v parcích. Dřevina netrpí chorobami ani okusem zvěří a je odolná vůči suchu, chladu i průmyslovým a městským imisím. Nektarodárná a pylodárná rostlina, kterou milují i motýly.
Například kultivar Elaeagnus umbellata 'Pointilla Amoroso' nenáročný keř vhodný pro všechny typy zahrad. Dorůstá do výšky cca 3 m a šířky cca 2 m. Listy jsou tvarově podlouhle kopinaté. Horní strana je zelená, dolní stříbrně bílá s hnědými skvrnami. Nakvétá bílými a vonnými květy, většinou v průběhu května. Chuť plodů je jemná a jsou vhodné na výrobu kompotů a marmelád.
Tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius) je opadavý keř rostoucí do výšky dvou až tří metrů, s jednoduchými listy na obloukovitých větvích. Květy jsou bílé. Kvete v květnu až červnu, květenství je chocholík pětičetných květů, podobných květům tavolníků. Listy jsou hluboce laločnaté a zubaté.
Například kultivar Physocarpus opulifolius 'Diabolo´má krásnou vínovou barvu a růžové květy. Opět velice vhodný keř jako solitér i do živých plotů.
Bez černý (Sambucus nigra) - v České republice se přirozeně vyskytují tři druhy bezu a některé další kultivary se pěstují jako okrasné dřeviny. Nejznámějším zástupcem je bez černý, který se odnepaměti využívá v lidovém léčitelství i domácí kuchyni. Jeho květy se zpracovávají na šťávy, zatímco plody na džemy a likéry. Velkou výhodou bezů je jejich nenáročnost i poměrně rychlý růst. Nektarodárná a pylodárná dřevina. Plody jsou potravou ptákům a drobným savcům. Květy jsou oblíbené u mnoha druhů hmyzu. Léčivý a jedlý i pro člověka.
Líska obecná (Corylus avellana) - je velice odolná a houževnatá hodí se proto jak na zahradu tak k
silnicím nebo na zpevnění svahů. Ideální druh pro kopicování -
pařezinové hospodaření pro získání dřeva a zároveň vytvoření biotopu s
odumírajícím dřevem pro brouky. Je to velmi ekologicky cenný druh, protože je na ni navázáno velké množství živočišných druhů. Vzhledem k její velikosti 4-6 metrů a huževnatosti doporučujeme spíše do větších zahrad, je to opravdu rostoucí nezmar.
Například kultivar Corylus maxima 'Purpurea' se krásně zbarvuje, dorůstá do výšky i šířky 3-5, květenství je zlatavá jehněda, kvete od března do dubna, plody oříšky, zpočátku žlutozelené, později hnědé, listy jsou zbarvené do temně vínové barvy a tuto barvu si uchovává po celou dobu vegetace, je opadavý, stanoviště slunné až polostinné, kryté před větrem, její výšku můžeme regulovat řezem nejlépe koncem zimy či začátkem jara.
Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) - je druh kvetoucí rostliny z čeledi Hydrangeaceae pocházející z jižní a východní Číny, Koreje, Japonska a Ruska. Poprvé byl formálně popsán Philipp Franz von Siebold v roce 1829.
Například kultivar Hydrangea paniculata 'Pink Queen' je další hortenzií, která má nádherné květenství velké až 30-35 cm. Květy jsou nejprve bílé, lehce vanilkové, světle zelené, později vás překvapí tmavě růžovým zbarvením. Květy působí velmi vzdušně a lehce. Kvete od července do září. Velké, zelené listy vyrůstají na červených stoncích, které působí velmi dekorativně. Dorůstá do výšky 200 cm, takže se hodí do nižších plotů.
Tavolník (Spiraea vanhouttei) - Dorůstá do výšky 2-2,5 m a vytváří vzpřímený keř se široce převisajícími větvemi. Tento opadavý keř je křížencem Spiraea cantoniensis a Spiraea tilobata. Listy má shora zelené, zespodu namodrale zelené, s laločnatým okrajem. Bílé květy uspořádané v kulovitých květenstvích rozkvétají od konce května do června. Větvičky jsou květy tak obaleny, že téměř není vidět olistění.Snáší slunné stanoviště i polostín. Roste v jakékoliv zahradní půdě, preferuje vápnité půdy. Hodí se do živých stříhaných plotů a volných keřových skupin nebo jako solitéra.
Pámelník (Symphoricarpos albus) - vhodný do nižších plotů. Dřevina kvete od června do srpna. Plody, které se tvoří na podzim a dlouho na keřích přetrvávají, jsou bílé bobule, které zejména děti používají jako práskací kuličky. Při požití jsou mírně jedovaté. Tento keř velmi snadno zplaňuje a snadno se množí a rozšiřuje odnožemi vyrůstajícími z kořenů. Tato dřevina snáší jakékoliv půdní typy i přísušky. Stanoviště může být slunné, ale toleruje i stín. Je mrazuvzdorná a velmi odolná.
Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) je nejznámější dřevina používaná na stříhané (tvarované) živé ploty. Je to hustý keř a jako jediný z rodu ptačí zob (Ligustrum) je rozšířen v Evropě. Dorůstá do výšky 2–3 metrů.
Například druh Ligustrum ovalifolium (Ptačí zob vejčitolistý) - je poloopadavý, středně rychle rostoucí keř, dorůstající do výšky 2,5 – 3 m. Oválné, tuhé, leskle tmavozelené listy jsou na rubu světlejší. Intenzivně vonící, drobné, krémové květy jsou uspořádané v krátkých latách. Ideální je pro volně rostoucí nebo tvarované živé ploty. Spon v řadě je 35 – 40 cm. Používá se i pro keřové pozadí v zahradách a parcích s jinými kvetoucími keři. tuhých zimách může namrzat, stejně jako bobkovišně, ale po seříznutí regeneruje i ze starého dřeva.
Dřín obecný (Cornus mas) - Dřín obecný vytváří robustní, jasně zelené živé ploty. Je to domácí opadavá listnatá dřevina, dosahující výšky až 7 metrů. Listy jsou vstřícně postavené, eliptického až vejčitého tvaru, jasně zelené barvy. Kvete ještě před olistěním, od února do dubna, množstvím žlutých květů. Plodí na konci léta, plodem je červená jedlá peckovice s vysokým obsahem vitamínu C. První jarní potrava pro hmyz. Nektarodárný a pylodárný keř. Červené plody jsou jedlé a mají hodně vitamínů. Plody chutnají i ptákům, dozrávají v říjnu.
Trnka obecná (Prunus spinosa) - Trnka obecná je až 3 m vysoký, opadavý keř, který na jaře kvete drobnými bílými květy. Plodem jsou modrofialové kulovité peckovice, které se dříve používaly v lidovém léčitelství na snížení krevního tlaku nebo proti zánětům v cévách. Plody, které jsou většinou trpké a až po seschnutí bývají sladké, se zpracovávají na výrobu vín nebo marmelád. Trnka obecná nejlépe roste na propustných půdách a slunném stanovišti. Nektarodárná a pylodárná dřevina. Bobule jsou lákadlem pro ptáky. Poskytuje dobrý úkryt ptákům. Bobule jsou jedlé i pro lidi.
Habr obecný (Carpinus betulu) není sice keř, ale strom, ale do živých plotů je vhodný. Náš soused jej má volně rostoucí a vypadá kouzelně. Až mu bude výška stačit (nyní dosahuje 6ti metrů), začne ho krotit střihem:) Habr je ideální rostlinou pro ty, kteří chtějí listnatý živý plot zajišťující soukromí během celého roku. Jednotlivé rostliny dorůstají až 20 metrů výšky, živý plot se udržuje na zvolených rozměrech řezem. Během sezóny mají zelenou barvu, na podzim žloutnou a na zimu hnědnou, avšak neopadají. I přes zimu tak chrání soukromí. Opadávají až na jaře s rašením nových listů.
A taky nezapomínejme na muchovníky, zimolezy kamčatské, rakytníky, hlohyně, svídy, hlohy, ale i jehličnaté tisy, žlutě kvetoucí zlatice, půdopokryvné růže, kdoulovce, šeříky, brsleny, komule nebo třeba dříšťály.
Kombinujme, pečlivě vybírejme a hrejme si...
A jaké jsou vaše oblíbené keře?
#prirodnizahrady #zivyplot #vysadbakeru #podporapudy #kere #jakvybiratkere #zahradnisuzby #jaknazivyplot #podporaprirodnichzahrad #bydlimenazahrade #blogzezahrady #gardenlife #realizaceprirodnichzahrad #gardeninspiration