Vítejme v novém roce 2023

01.01.2023

Zahradníkův rok 2023 již začal a možná, že malé zamyšlení přijde někomu z Vás vhod. Pro ty, kteří se nebojí žít v přítomném čase, ale i pro ty, kteří svou cestu teprve hledají. Přírodní zahrady jsou přirozené.

Jak už Karel Čapek napsal, pravý zahrádkář není člověk, který pěstuje květiny, je to muž, který pěstuje hlínu.

A i když dnes již víme, že zahradník může být i žena, takže zahradnice😊, nechme malicherností, protože důležitější je význam slov než jejich forma.

O čem tedy z velké části je to naše současné zahradničení? Přeci o pěstování hlíny.

Čím dál tím více totiž zjišťujeme to jednoduché pravidlo, že když máme dobře připravenu výživnou úrodnou půdu, máme poklad, který dokáže i na malém kousíčku nechat vzniknout něčemu kouzelnému. A to něco je dokonce v lepší kondici než jinde, ve stabilnější plodnosti, s nabitou vitalitou a dokonalým květenstvím než na vyprahlém či hnojivy obhospodařovaném místě, a to nemluvě o lepší odolnosti proti škůdcům a jiným chorobám.

Dokonce jsme vypozorovali na místě dobře vypěstované hlíny i lepší zadržování a celkovou práci s vodou, což nás přivádí k dalším a dalším výhodám spojených s kvalitní hlínou.

A ano i my jsme se stali aktivní pěstitelé hlíny, jestli to lze tak říct. Nejen, že pro dobrou kvalitní hlínu pěstujeme kompost 😊, ale také vyrábíme dřevěné uhlí tzv biouhel, do toho drtíme a štěpkujeme vše biologické, co na zahradě a v domácnosti najdeme, a co je vhodné pro pěstování kompostu, a také se snažíme půdu vrstvit více než ji rýt.

A zjišťujeme, že půda, která je pěstovaná, je podkladem nejen pro zahradníka. Taková půda voní, sype se a zároveň drží pohromadě, taková hlína světélkuje ve slunečním i měsíčním svitu a zároveň má všechny odstíny hnědé až po černou. Taková hlína je nejen krásná, ale také velice užitečná. A to nejen pro lidi, ale i pro všechny mikroorganismy, půdní živočichy i ty na půdu navázané a to včetně ptáků, ježků apod.

A tak co si přát pro rok 2023?

Už asi všichni tušíte😊, pěstujme hlínu a uvidíme, co to nejen s naším životem v roce 2023 udělá😊.

S láskou nejen k pěstování hlíny Terka a Tomáš...


A jak to máte vy s hlínou? Pěstujete hlínu?