Výsadba záhonu Před a Po

02.01.2023

Tohle nás hodně baví. Když máme možnost dorazit po výsadbě za nějaký čas na místo a vidět na vlastní oči, jak se rostliny zapojují a rostou. Jeden takový menší projekt vám nyní přinášíme ve fotografiích. Celoročně kvetoucí záhon firmy u její nové budovy.

Zde se jedná o čistě okrasnou výsadbu, kde cílem je oživení moderní nové budovy a vytvoření příjemného prostředí nejen pro klienty, ale hlavně pro zaměstnance, kteří ve firmě tráví nejvíce času a mohou se tak každý den kochat kvetoucí výsadbou.

Čím to celé začíná?

V první řadě je oslovení firmou s požadavkem, kterému následuje osobní schůzka a tzv obhlídka na místě. V tomto případě se jednalo o betonový záhon 14 metrů dlouhý, který bylo nutné připravit na výsadbu kompletně, včetně závlahy, která má zajistit zalévání těsně po výsadbě pro zakořenění rostlin a časem v době delšího sucha.

Následuje?

Nejlepší situace nastává, když klient investuje i do návrhu, včetně osazovacího plánu. To nejen usnadňuje práci při realizaci, ale i klient tak předem ví, co bude na jeho záhonu či zahradě vysazeno a jak to bude vypadat i po čase.

Dobré je oslovit profesionály. V tomto případě návrh vytvořil Atelier Living in green z Dobřichovic. My jsme pak ještě při realizaci doplnili tulipány pro jarní kvetení a klient si přál navíc břízu vícekmen.

Samotná výsadba

Pokud máte osazovací plán, víte přesně, které kultivary rostlin vybrat a nakoupit. Může se stát, že vybraný kultivar architektem není na trhu, pak je důležité jej nahradit co nejvíce podobným, a to nejen vzhledem, ale i dobou kvetení, velikostí v dospělosti, apod. Pokud plán není, je na vás si jej vytvořit.

Po výsadbě a zamulčování (kompostem, kůrou, štěpkou, nebo štěrkem) následuje řádné prolití a nyní již je vše na přírodě.

Zpětná kontrola

Po měsíci následuje kontrola. Vždy se snažíme udělat zpětnou kontrolu, zda vše správně funguje, závlaha nepřelívá, rostliny se zapojují, zda se všechny sazenice uchytily a případně i vypletí, pokud klient nemá zajištěnou ještě pravidelnou údržbu.

Údržba je hlavně pro nové výsadby důležitá. Je rozdíl v záhonech, které mají následnou péči (pletí, kontrola závlahy, jarní a podzimní střih a řez) a které péči nemají.

Zpětná kontrola není jen pro klienta, ale i pro nás. Rádi víme, že to, co jsme realizovali funguje nebo máme možnost vychytat případné mouchy a provést doladění.

Zde na fotografiích hlavně vidíte, že záhon, který po výsadbě nevypadá zrovna kouzelně se během jedno měsíce promění v celkem zapojený a kvetoucí park. A počkejte po půl roce či po roce😊.

Další proměny záhonu přineseme časem. Další kontrola nás čeká v červnu.

A jak se vám nyní do měsíci výsadba líbí?