Postup výroby vyvýšených záhonů z palet
Podrobný postup prostřednictvím fotogalerie a popisků, jak na výrobu vyvýšených záhonů z palet. Soběstačnost se skloňuje ve všech podobách, a tak i my se více zaměřujeme na vlastní pěstování. A pokud chcete mít záhony připravené již na novou sezónu, zde je podrobný popis.
V první řadě si seženeme palety. Nejlepší je mít k dispozici jeden typ palet, například Europalety, které nám dopřejí stejné rozměry. Ze čtyř palet vytvoříme záhony o velikosti 120x80cm, v případě šesti palet mají záhony rozměr již 240x120cm, což je optimální velikost, neboť stále ještě dobře dosáhneme na případné sázení, pletí a zalévání v záhonech a zároveň se nemusíte ohýbat.
V druhém kroku je potřeba trochu šikovnosti a zručnosti. Díky Tomášovi a jeho řemeslných zkušenostem a umu, a také nástrojích, které si za roky kutilství pořídil, máme k dispozici pilu, elektrický hoblík, řezačku dřeva, vrtačky a sponkonačky, a to nemluvím o hřebíkách, šroubech, kladivech a dalších materiálech, které se pro tuto práci hodí. Ale stačí i šikovné ruce, hřebíky a kladivo. Záleží na vašich možnostech.
My jsme měli k dispozici palety, které jsme získali zdarma za odvoz z jedné tiskárny, pak dřevěné kůly od stromů, které Tomáš zachránil před vyhozením na skládku, a tak jsme měli dostatek materiálu na více větších záhonů.
Nejdříve můžete palety obrousit, pokud je chcete natírat, my jsme neměli tuto potřebu, takže nedošlo ani na broušení. Dále si připravíte laťky, v našem případě jsme použili kůly ze stromů, které Tomáš očistil obyčejným košťátkem a nařezal na pláty (laťky), které jsme použili jako výplň tam, kde v paletách byly větší mezery, neboť jsme neměli jen rozměry Europalet, ale různé.
Jednotlivé laťky se pak přidělávali pomocí elektrické sponkovačky, která v rozměru 3cm dobře držela.
Další krok po přípravě jednotlivých dílů palet spočíval ve smotnování dílů do sebe. To znamená vytvoření jednotlivých záhonů. Zde Tomáš volil variantu ohýbaných železných žárem pozinkovaných plátů s dírami, které si sám ohnul do pravého úhlu, šroubů, kulaté podložky a vrtačku.
Já jsem neodolala a nakoupila si v OBI pozinkované truhlíky, které jsem hned pro představu do vyvýšených záhonů osadila, abych viděla výsledný obrázek. Tyto truhlíky slouží na osázení bylinami a květinami, které podporují růst zeleniny a zároveň ji chrání. Například Měsíček, Lichořeřišnice, Šalvěj, apod. To je spíš informace pro ženy, já vím:)
Dalším krokem je připevnění nopové fólie, která slouží nejen jako ochrana před vypadáváním zeminy, ale hlavně jako ochrana před povětrnostními vlivy, zároveň udržuje lépe vlhkost a samozřejmě dobře dýchá. Tomáš zvolil tu, která se používá při tvorbě zelených (trávníkových) střech, protože s ní má zkušenosti v práci. Tu jsme připevnili také pomocí elektrické sponkovačky.
Ještě je asi dobrá informace, že jsme mezi jednotlivými záhony nechali 110 cm volný prostor na dobrou průjezdnost pro sekačku, kolečko a jiné zahradní úkony, které k zahradě patří.
A nyní přichází samotné plnění vyvýšených záhonů: https://www.bydlimenazahrade.net/l/cim-plnit-vyvysene-zahony-a-proc/
Pokud máte doplňující otázky k tvorbě vyvýšených záhonů z palet, neváhejte nás konktovat. Rádi odpovíme do mailu.