Začíná čas výsadby, výsevu a přesazování

22.03.2023

Ať se rozhodnete pro přímý výsev, výsadbu nebo předpěstování jedno je jisté, začíná období, na které se většina zahradníků těší už od ledna a ti, co nemají rádi zimu, už od podzimu😊. A i když může ještě přijít nějaká ta chumelenice, mrazík či pořádná ledová smršť, nic už nezastaví to těšení se na jaro, které v každém zahradníkovi zažehnou první sluneční paprsky.

My rádi kombinujeme, a tak je to i u přípravy na sezónu. Ty odrůdy, které neseženeme v obchodech a u zahradníků si předpěstováváme. V tomto případě bereme bio kvalitu a ne F1, protože se snažíme sbírat i vlastní semínka. Nejlépe se nám osvědčily permaseminka.cz. A to nejen úžasnou skladbou odrůd, ale hlavně kvalitou semen.

Pak jsou semínka na přímý výsev. Zde je pro nás opět důležitá kvalita semen a to, zda můžeme pak z rostlin sbírat vlastní semínka. Ty pak použijeme příští rok, nebo u klientů při realizacích a zbylé jdou do místní Semínkovny v knihovně😊.

I díky tomu jsme pořídili nově skleník, protože spousty výsadby si urychlujeme ve skleníku.

Také dělíme (množíme), přesazujeme a vysazujeme...Namnožit trvalky můžete dvěma způsoby. Ze semínek, nebo dělením trsů a oddenků, řízkováním či roubováním.

Další na řadě, ale to až v květnu po zmrzlých je nákup sazenic. Snažíme se podpořit místní zahradnictví, které si sami sazenice předpěstovávají a zároveň farmy a pěstitele, kteří jdou přírodní cestou. Vždy se nám to vyplatilo v kvalitě a odolnosti sazenic a pak následné sklizni.

Popisovat celý tento svět semen a semenaření a předpěstování a pěstitelů nelze popsat v jednom článku, ale je to zajímavá oblast po většinou poctivé a fyzické práce, která má smysl pro spoustu dalších lidí, kteří pak mohou tyto plody práce využít.

Tak si tento čas užijme. Co zasadíme, to i sklidíme, a to nejen díky semínkům a sazeničkám, ale i díky tomu jakou péči jsme dali půdě, do které budeme sázet.

Zahradničení a pěstování je hra, která má svá pravidla, která je možné porušovat😊…

A co Vy? Jak se připravujete na nadcházející sezónu?