Začíná sezóna zahradníkova

01.03.2024

Jakmile začnou kvést zlatice a cibuloviny vystrkují své růžky, začíná zahradník pociťovat takový příjemný neklid, nebo možná ještě lépe řečeno, očekávání sezóny nadcházející, či právě probíhající. A jediné, co ho může udržet na uzdě, aby neobešel všechna zahradnictví v okolí a nezačal skupovat sezónní přesladké roztomilé macešky, je přenést pozornost na vlastní zahradu a její styl a koncept.

My koncept zahrady již zakreslený sice máme, ale nyní jsme ve fázi, která není pro oko kolemjdoucího vždy líbivá. Tedy snažíme se vytvořit určitá místa a plochy, kde lze spočinout a načerpat radost ze zahrady, ale většina naší zahrady je v rekonstrukci. Řešíme místo na zahradní materiál, který často potřebujeme pro naši práci, kam umístit velké množství kýblů, přepravek a dalších nezbytných pomocníků je díky konceptu jasné, a  nyní je i v realizaci a do toho se zahrada zároveň neustále uklízí, vyklízí a mění.

Optimismum se nás drží právě díky zpracovanému konceptu a to, že ho máme, nás uklidňuje ve chvílích, kdybychom už nejraději měli vše hotové😊, a zároveň nám oběma pomáhá neujet z cesty a držet se původní myšlenky.

Fáze "pěstování" zeminy, pro kterou používáme velké vyvýšené záhony z palet a kůlů se pomalu chýlí ke konci a brzy se zahrada zase posune o level dál. Který rok to bude, není zcela jasné, zahradníci mají nejvíce práce v hlavní sezóně na zahradách klientů, takže jejich osobní zahrada se dostane na řadu až jako poslední 😊.

Do toho jsme velcí experimentátoři, rádi si rostliny, které navrhujeme do zahrad i sami vyzkoušíme, takže mnoho rostlin je u nás na přechodnou dobu, abychom viděli, jak se chovají, jak vypadají v různých fázích roku a také kolik péče nakonec potřebují, tedy spíše v našem případě nepotřebují😊.

Jak se vyhnout narušování konceptu

Já to dělám tak, že se soustředím na truhlíky a sezónní dekorace v podobě vázaných kytic, věnců a jarních květináčových skulptur, abych tuto neutuchající touhu po kvetoucích rostlinách trochu zmírnila. Zároveň předpěstování zeleniny, bylin a letniček je také jedna z činností, která odvádí pozornost od nákupní horečky😊.

Racionálně vím, že nákup těchto kytiček je jen zásah do peněženky a v zahradě své místo nenajdou, většinou ani nemohou, protože nepřežijí. Vnímám neekologičnost tohoto pěstování a prodávání sezónních květinek, ale odolejte tomu, když jste prolezlý zahradničinou a pěstováním😊. Chápu vás a shovívavě na vás hledím s láskou a pochopením, nebyla jsem jiná…

Ale od té doby, co mám vysněný styl zahrady, strukturu a celý koncept na papíře se nenechám žádným lákadlem zvenčí odklonit od cíle a pomalu a jistě si budujeme zahradu hodnou zahradníka, a ne kovářovy kobyly😊, jako je tomu nyní. 

Občas tu touhu po nějakém zajímavém exempláři zakryju slovíčkem "experiment" a hned je dovoleno vyzkoušet dalšího mazlíčka či mazlíčky přímo v našem záhonu😊.

Letošní rok začal velmi teple a brzy z pohledu zahradníkova diáře, takže za sebou již máme práce, které bychom za normálních okolností ještě v klidu dokončovali nyní. Uvědomujeme si, že tento rok bude zajímavý nejen z pohledu plánovaných zakázek, ale také z pohledu počasí a změny klimatu, protože my zahradníci to pozorujeme už delší dobu a zároveň si uvědomujeme, že to může mít velký vliv na naši práci a to z více stran.

Už nyní přemýšlíme jinak ohledně skladby rostlin a jejich počtu a s tím spojené rychlejší zapojování do zahrad z hlediska zadržování vody a skladby rostlin a to nejen co do kvality půdy a daného místa, ale také jednotlivé úkony údržby se již dávno neřídí tabulkami, ale tím, co se právě děje v zahradách, a tím se zvyšuje a zrychluje i naše flexibilita.

Takže letošní sezóna zahradníkova už je v plném proudu a my můžeme pociťovat jen vděčnost za takovou práci a příležitost být přímo u tohoto procesu změny, protože kde by člověk nejlépe načerpal informace o stavu daného místa než na zahradě?