Zahrady před a po

02.08.2022

Tohle před a po máme moc rádi, protože když zahradu dokončíte, většinou si už nepamatujete, jak to vypadalo na začátku a co teprve po roce či dvou. A ty změny jsou veliké. A rádi inspirujeme těmito fotografiemi před a po, protože možná, že vidět právě tyto markantní rozdíly na vlastní oči, může někoho inspirovat ve vlastní změně anebo taky ne:)

Tak vítejte ve světě zahradních proměn. Ve světě, kde se jako mávnutím kouzelného proutku stane z jednoho místa něco jiného. Samozřejmě, že se to nestane ze dne na den a za touto proměnou je spousta práce, ale stojí to za to, ne?


Zahrada na veřejném místě před bytovkou SVJ, která se proměnila díky odvaze obyvatel v místo s živým plotem z tavolníku, část předzahrádky se osela trávníkem pro budoucí posezení pod lípou a vznikly dva nezávislé záhony plné trvalek a keříků, které se časem zapojí a rozrostou v samotatné kvetoucí voňavé místo.

PŘED

TĚSNĚ PO

A nyní se proměna bude zakořeňovat, propojovat a zapojovat, aby se příští rok ukázala v plné své kráse.


Zahrada ve společném prostoru dvou domů, která se proměnila díky přání několika majitelů bytů ve veřejný prostor, kde se prostřednictvím kombinace jedlých keřů (rybízů, borůvek, muchovníku, dřínu), ovocných stromů (meruňky, švestky, blumy, jabloní) a trvalkové výsadby - propojila okrasná zahrada s tou užitkovou.

PŘED

JEDEN ROK PO

Na fotografiích nelze přenést atmosféru místa a všechny ty proměny zahrady, které se nyní odehrávají po celý rok, ale jedno je jisté, zahrada může i ve veřejném prostoru fungovat a prosperovat, když jí dáte potřebnou péči a čas.


Zahrada tvořená na důchod, kterou si majitelé přáli vytvořit u mobilního domu v přírodním stylu s ohledem na místo a jejich pejsky. Zahrada měla mít od začátku permakulturní prvky a přírodní ráz. Kombinovali jsme přírodní materiály jako dřevo, kámen a výsadba se nesla v duchu trvalkové nenáročné výsadby s vysokokmeny a okrasnými i jedlými keři.

PŘED

PO

Tato zahrada je opravdu nová a čerstvá, nyní potřebuje čas pro zakořenění, zapojení jednotlivých prvků a rostlin, a také trávníku. Její sláva teprve přijde:) Ale již nyní je patrné, že kamenná zídka, kamenné nášlapy, dřevěná pergola s pnoucími růžemi, vyvýšené záhony z palet a trvalkové záhony v kombinaci jedlých a okrasných keřů vytvoří v budoucnu vzdušnou zástěnu a kouzlo zahrady se strukturou. Vysazené ořechy budou časem tvořit stín a tolik potřebné klima. Živé ploty zase celé místo zútulní a zakryjí, ale zároveň majitelům dovolí užívat si výhled do okolí.


Zahrada v lese, kterou si majitelka přála vysadit poté, co jí vzrostlý jehličnan spadl a zničil část plotu i s půdovní výsadbou. Hlavním pořadavkem bylo zbavit se všeho starého a nahradit novým. V případě živého plotu, pokud možno již něco vzrostlejšího, co zakryje pohled k sousedům a zároveň se bude hodit do stylu tohoto místa. Volba padla na naše oblíbené tisy.

PŘED

PO

Tuhle zahrádku čeká ještě pár měsíců plné propojení se s místem a ostatními rostlinami, ale již nyní je patrné, že její potecniál je veliký. Meditační lesní kout nyní pomalu zaplní každičký kout prostoru a trvalková výsadba se bude postupně rozrůstat a proměňovat. Živý plot z tisů krásně místo zútulnil a zakryl pohled od sousedů. Uvidíme, jestli zahrada v příštím roce ukáže svou plnou krásu a potenciál.


Zahrada v Praze, byla na půl cesty ve stínu a na půl v plném slunečním světle, a tak mohla začít hra světla a stínu. Majitelé měli více přání, a tak vznikla romantická slunečná část s růžemi, kterou budeme pro vás fotit v příštím roce, ale také omlazení stávajících růží a revitalizace a odměna tohoto lesního koutu v polo/stínu a to doslova.

PŘED

PO

Zahrada nyní dostává svou lesní tvář a strukturu. Rostliny (keře a trvalky) se zapojují a nyní je to již na majitelích a jejich péči. Majitelé mají rádi zahradní dekorace, a tak i ty našly své místo v zahradě a dotvářejí její atmosféru. Nebojme se zapojovat zahradní dekorace vkusně do krajiny, vznikají pak zajímavé kombinace a pohledy.


Začátek romantiky, i tak by se mohla nazvat zahrada mezi růžemi, která dostala nový ráz, barvy a strukturu. Samozřejmě, že tohle je začátek, protože sazenice teprve až se zapojí a plně zakoření ukážou svou pravou tvář a potenciál a to přineseme na fatografiích až v příštím roce, ale již nyní se můžete pokochat možnostmi romantických barev a tvarů trvalek.

PŘED

PO

Není možné do jednoho článku vměstnat všechny naše letošní zahradní proměny, ale aspoň malá ukázka toho, jak lze proměnit místo v něco nového, přírodního a pro někoho i kouzelného. Zahrady jsou naše malé ráje a jak jsme každý z nás jiný a jedinečný, tak jedinečné mohou být i naše zahrady...

S láskou nejen k zahradám, Terka a Tomáš.