Září na zahradě

18.09.2022

Musíme se přiznat, že s tím, jak narostl počet realizací přírodních zahrad, zmenšil se náš čas na zahradě naší. Není to ale špatně, spíš vidíme, jak ta místa, která byla založená na základě přírodních pater a mulčována jsou samostatná a naší péči skoro nepotřebují a ty záhony, které ještě nedostaly kompletní péči, mají co dohánět.

A tyhle zkušenosti jsou k nezaplacení, protože nám jen potvrzují, že jdeme správnou cestou a filozofie přírodních ekologických zahrad bez hnojiv a pesticidů funguje a má velký potenciál i do budoucna.

Občas si s Tomášem říkáme, že kdybychom měli více času na naši zahradu, tak by se daly tvořit úžasná zákoutí a místa a pěstovat vlastně skoro všechno, ale to bychom pak neměly ty zkušenosti, které máme nyní. Právě i zahrady klientů jsou pro nás velkým přínosem, protože právě i díky nim získáváme další informace a zkušenosti.

Takže vlastně je vše v rovnováze a můžeme se jen těšit z každého dne a další tvorby.

A jak vypadá září na naší zahradě?

Trochu zanedbaně, trochu divoce, trochu neopečovávaně, ale za to se spoustou zeleniny, bylinek a ovoce, které v září sklízíme, a to ještě včetně rajčat, paprik, feferonek, fazolí, kukuřice, celeru, pórku, řepy, ale také lichořeřišnice, slézu, bazalky, libečku, oregana, estragonu a milovaných jablek a zbytků švestek. Ještě nás čekají jeřabiny, mochyně, dýně, verbena, a tak bychom mohli pokračovat.

Zahrada kvete a to i přesto, že je září dosti deštivé, a tak nám radost dělají hvězdice křovitá (Aster dumosus), která patří mezi listopadky, slunečnice, krásenky, aksamitníky, měsíčky, růže, slézy apod.

Přehazujeme kompost, štěpkujeme a připravujeme mulč na pozdější podzimní přípravu záhonů a okolí stromů před zimou. Příští týden náš čeká příprava dřeva do dřevníku, a to se hodně těšíme. Máme rádi vůni čerstvě nařezaného dřeva a vždycky se kocháme jeho strukturou a tvary. Ale zima tu ještě zdaleka není, tak si užívejme lesy plné hub, šípků, hlohů a dalších podzimních plodů matky přírody.

Sušíme, nakládáme, zamrazujeme, sbíráme, uskladňujeme jak se dá...

Září je plné barev a na to nezapomínejme. Nezapomínejme na to, že to není jen měsíc dešťů a chladnějšího počasí, ale měsíc plodů, hojnosti a těch již zmíněných úžasných barev.

S láskou nejen k zahradám Terka a Tomáš

A jaké je vaše září? Máte rádi toto období?