Zvýšený záhon na rajčata s přístřeškem proti dešti

01.03.2022

Minulý rok se nám vyplatil přístřešek, který vytvořil Tomáš nad rajčaty, protože sezóna byla hodně deštivá, a díky přístřešku rajčata nezahnívala a pak i plíseň bramborová, která napadla i okolní zahrady se nás tolik nedotkla, i když i my jsme museli řešit menší napadení na konci sezóny. Ale o tom zase v jiném článku.

Letos jsme se rozhodli, že rajčat vysadíme víc, protože je oba máme rádi a rajčatové omáčky na zimu není nikdy dost😊 a to nejen pro nás, ale i pro zájemce z okolí. A protože jsme měli dobré zkušenosti s vyvýšenými záhony, zvolili jsme i tento typ právě pro rajčata.

Kombinace přístřešku, zvýšeného záhonu a spoluosázení s plodinami, které rajčata krásně doplňují, vzájemně se podporují a chrání se vyplatila. K tomu vhodně zvolené odolnější odrůdy a hlavně Polyversum Bio Garden.

Tento přírodní přípravek na bázi půdního mikroorganismu Pythium oligandrum - tzv. chytrá houba působí fungicidně u řady plísňových onemocnění jako jsou například plíseň bramborová na bramborách, okurkách a rajčatech. A osvědčuje se nám v zahradě čím dál tím více.

Začněme nejdříve kombinací prospěšných rostlin pro rajčata, která milují bazalku, cibuli, česnek, celer, ale i tymián, rozmarýn, měsíček a třeba i lichořeřišnici. Naopak vzájemně si berou živiny s okurkami a paprikami. My jsme zvolili kombinaci bazalky, cibule, celeru, lichořeřišnice a spolu s rajčaty je zasadili na záhon.

My bohužel nemáme možnost mít rajčata co nejdál od bramborového záhonu, a proto musíme dodat více péče rajčatům na začátku (přístřešek, houba, podporující rostliny). Ale i v tomto případě lze rajčata pěstovat bez úhony.

Na první fotografii vidíte, jsme udělali dřevěnou konstrukci nad rajčata. Použili jsme kůly, které má Tomáš od stromů, které je již nepotřebují. Tento materiál můžete sehnat i vy přes zahradní firmy nebo kompostárny, které je mají za úkol zlikvidovat. Kůly měly tu výhodu, že je Tomáš částečně zasadil do země, a tak stabilněji drží celá konstrukce.

Na vrch přístřešku jsme přidělali - již jen sponkovačkou - pevný igelit, který plní funkci střechy. A ještě jsme k němu přidělali úzké okapy, které využijeme na sbírání dešťové vody, neboť tento přístřešek o rozměru 3x2,7m již dokáže při pěkném deštíčku naplnit naši několikalitrovou nádobu na zalévání.

Vyrobili jsme dřevěné ohradníky, ale tentokrát nižší (40 cm výška) než u ostatních záhonů, ale zároveň s hroty, které jsme při aplikaci zatloukli do země, a tak lépe držely při následném sešroubování jednotlivých stran k sobě. Postup je ale stejný jako u předchozích záhonů.

Další změnou bylo vytvoření malého ohradníku pro vstup do záhonu pro lepší zalévání a pletí, přeci jenom je to již větší záhon než předešlé, a praktická stránka je samozřejmě také důležitá. Dále jsme použili zase nezávadnou recyklovatelnou nopovou fólii, která se nám osvědčila.

A teď samotné plnění těchto záhonů. Protože se jedná o rajčata a ty mají rády hodně živin a dusíku (přiměřeně), zkombinovali jsme tentokrát skladbu trochu jinak než u předchozích záhonů.

Na spodní vrstvu se použili opět staré větve, kůly, pařezy, prostě dřevo, které nepotřebujete, a třeba již u něj začal hnilobný proces. Navrch tohoto dřeva přišlo listí. Zde vrstvou nešetříme, tedy pokud máme, protože nesmíme zapomenout, že záhony si sednou a to, co nám nyní přijde jako naplněný záhon, po dalších vrstvách těžké hlíny a prvním dešti pěkně sníží svou výšku, někdy až o třetinu.

Další vrstvou je sláma. Tu mají rajčata rády, takže sem s ní. Dále můžeme použít štěpku z větví ovocných stromů, zelenou trávu, ale také dřevěný popel, který udělá s rajčaty divy. A my jsme měli štěstí, že Tomáš narazil na slámu s koňskými koblížky od koní (nechat dobře uležet), kteří nejsou ničím dopovaní, a tak jsme získali i skvělé hnojivo navíc.

Tuto vrstvu jsme ještě doplnili kompostem a nakonec hlínou, která byla vyndána před samotným plněním záhonu. Samozřejmě pokud nemáte takové možnosti materiálu, stačí záhon naplnit zeminou spolu s kompostem. Nemusí být každý záhon takto "nadupaný".

Nyní jen záhon pěkně prolít vodou, aby započal svůj proces. Rajčata se zatím chrání před přízemními mrazíky doma, ale už se těšíme, až se dostanou do záhonu.