Zvýšený záhon na rajčata s přístřeškem proti dešti

12.04.2021

Minulý rok se nám vyplatil přístřešek, který vytvořil Tomáš nad rajčaty, protože sezóna byla hodně deštivá, a díky přístřešku rajčata nezahnívala a pak i plíseň bramborová, která napadla i okolní zahrady se nás tolik nedotkla, i když i my jsme museli řešit menší napadení. Ale o tom zase v jiném článku.

Letos jsme se rozhodli, že rajčat vysadíme víc, protože je oba máme rádi a rajčatové omáčky na zimu není nikdy dost😊. A protože jsme řešili vyvýšené záhony, zvolili jsme i tento typ právě pro rajčata. Kombinace přístřešku, zvýšeného záhonu a spoluosázení s plodinami, které rajčata krásně doplňují, vzájemně se podporují a chrání.

A s touto informací začnu, neboť rajčata milují bazalku, cibuli, česnek, celer, ale i tymián, rozmarýn, levanduli, měsíček a třeba i lichořeřišnici. Naopak vzájemně si berou živiny s okurkami a paprikami. My jsme zvolili kombinaci bazalky, cibule, celeru, lichořeřišnice a spolu s rajčaty je zasadili na záhon. A samozřejmě co nejdál od bramborového záhonu, neboť plíseň bramborová z minulého roku nás potrápila právě proto, že bylo nejen deštivé počasí, ale že brambory byly hned vedle rajčat.

Na fotografii vidíte, jak Tomáš udělal dřevěnou konstrukci nad rajčata. Použil kůly, které má od stromů, které je již nepotřebují. Tento materiál můžete sehnat i vy přes zahradní firmy nebo kompostárny, které je mají za úkol likvidovat, anebo zakoupit klasické latě, které splní stejný účel. Kůly měly tu výhodu, že je Tomáš částečně zasadil do země, a tak stabilněji drží celá konstrukce.

Na vrch přístřešku přidělal - již jen sponkovačkou - pevný igelit, který plní funkci střechy. A ještě jsme k němu přidělali úzké okapy, které využijeme na sbírání dešťové vody, neboť tento přístřešek o rozměru 3x2,7m již dokáže při pěkném deštíčku naplnit naši několika litrovou nádobu na zalévání.

Záhon se tentokrát dělal trochu jinak než ty předchozí. Zde byla již navezena nějaká ta hlína za roky předešlé, a proto bylo nutné ji vyvést, protože její kvalita se nám hodila i na letošní úrodu. Tím vznikl výkop o cca 20 cm, který pak byl zaplněn materiálem právě připraveným pro vyvýšené záhony.

Tomáš vyrobil opět dřevěné ohradníky, ale tentokrát nižší (50 cm výška), ale zároveň s hroty, které při aplikaci zatloukl do země, a tak mu lépe držely při následném sešroubování jednotlivých stran k sobě. Postup je ale stejný jako u předchozích záhonů.

Další změnou bylo vytvoření malého ohradníku pro vstup do záhonu pro lepší zalévání a pletí, přeci jenom je to již větší záhon než předešlé, a tak praktická stránka je samozřejmě hodně důležitá. A on ten rozdělený záhon vypadá i dobře, ale to je zase má ženská marnivost😊. Dále jsme použili zase nopovou fólii, která se nám osvědčila.

A teď samotné plnění těchto záhonů. Protože se jedná o rajčata a ty mají rády hodně živin, zkombinovali jsme tentokrát skladbu trochu jinak než u předchozích záhonů.

Na spodní vrstvu se použili opět staré větve, kůly, pařezy, prostě dřevo, které nepotřebujete, a třeba již u něj začal hnilobný proces. Navrch tohoto dřeva přijde listí. Zde vrstvou nešetříme, tedy pokud máme, protože nesmíme zapomenout, že záhony si sednou a to, co nám nyní přijde jako naplněný záhon, po dalších vrstvách těžké hlíny a prvním dešti pěkně sníží svou výšku, někdy až o třetinu.

Další vrstvou je sláma. Tu mají rajčata rády, takže sem s ní. Dále můžeme použít štěpku z větví, zelenou trávu, ale také dřevěný popel, který udělá s rajčaty divy. A my jsme měli štěstí, že Tomáš narazil na slámu s koňskými koblížky od "parkurových" koní, kteří nejsou ničím dopovaní, a tak jsme získali i skvělé hnojivo přímo prospěšné rajčatům.

Tuto vrstvu jsme ještě doplnili kompostem a nakonec hlínou, která byla vyndána před samotným plněním záhonu.

A je to hotovo, nadupaný záhon je hotov a my se jen můžeme těšit na letošní úrodu. O té vás budeme průběžně informovat😊.

Nyní jen záhon pěkně prolít vodou, aby započal svůj proces a zároveň jsou na něm již vysazeny semena plodin, které již do půdy mohou. Rajčata se zatím chrání před přízemními mrazíky doma, ale už se těším, až se dostanou do záhonu. Jo trpělivost rajčata přináší😊.

Ani se nedivím, že když nás pak o víkendu navštívil kamarád, zcela upřímně se ptal, zda zakládáme zahradnictví. No už si tak trochu připadáme, ale když ono nás to baví😊.