Kde a v jaké vzdálenosti umístit správně kamínka v malém prostoru?

21.02.2022

Určitě i v malých prostorech, kde musíme šetřit místem, volíme místo, kde na dvířka kamen uvidíme pokud možno ze všech stran, protože plápolající plamínky jsou pro potěchu oka i vnímání tepla výjimečné. Předpokládejme, že doprostřed místnosti se kamínka nevejdou, a tak volíme místo u vchodu a zároveň dál od ložnice, kde chceme udržovat spíše chladnější teplotu, při které se lépe a zdravěji usíná a zároveň blíže ke kuchyni a jídelně, či obývacímu prostoru, kde trávíme času nejvíce a kde máme i dobrý přistup ke kamnům. 

Nezapomínejme, že budeme často přikládat, proto volíme prostor, kde se pohybujeme nejčastěji a zároveň u dveří, neboť budeme dřevo nosit zvenku. Nám se osvědčilo toto umístění a jiné bychom již nevolili.

Kamna by měla stát alespoň 20 cm od stěny. Jejich vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být více než 80 cm, ale předpokládáme, že ty v prostoru kamen nemáte. Pod kamny je dobré mít nehořlavou podlahu v našem případě jsme použili plechovou desku, ale vhodná je i podložka z bezpečnostního skla. Bezpečnostní, ale i hygienická deska (dobře omyvatelná od popela z kamen a zbytků dřeva) by měla být minimálně do vzdálenosti 50 cm před ohništěm a 30 cm na bočních stranách.

My ji máme umístěnu tak, že hned od ní začíná koberec a není žádný problém.

Shrnutí: dobré je tedy umístit kamna tak, aby na ně bylo ze všech částí malého prostoru vidět a zároveň byli umístěny tam, kde se nejčastěji pohybujeme a zároveň blízko vchodových dveří.

A v současné době náš výrobce malých kamen dodává i tzv. tepelné štíty, které umožňují umístění kamínek do ještě menších prostor. Více informací naleznete zde: https://www.bydlimenazahrade.net/obchod/kamna/doplnky/

Co se týká samotného komínu, to najdete v dalším článku, který se již týká norem našich i zahraničních.

Kolik stojí komín a jaký objednat? :: bydlime-na-zahrade (bydlimenazahrade.net)