Podzimní péče o přírodní zahradu

08.11.2023

Počkejte s hlavní péčí do jara. Zní to zvláštně, ale je to tak. Samozřejmě, že péče je nutná a řeknrme si za chvíli i jaká, ale nechme ty keře, stromy i trvalky na jaro a dopřejme ptákům, hmyzu i jiným živočichům přirozenou potravu a sami sobě krásný zážitek ze zahrady v zimě.

Základní péče

Začneme tím, že si uklidíme😊. Ano podzimní úklid začíná, takže shrabeme listí na jednu hromadu, vyplejeme poslední plevel, který v záhonech zbyl, odstraníme (ostrými nůžkami) uschlé a mrtvé větvičky tam, kde je uvidíme a některé specifické druhy stromů, keřů (například živý plot) a některých bylin také ostříháme, ale zbytek necháme na jaro.

Všechny ty růže, hortenzie, okrasné trávy, keře jako tavolníky, tavoly, pustoryly, mochny, motýlí keře, ale i všechny šalvěje, krvavce, šanty, třapaktovky, svíčkovce, mateřídoušky apod. necháme na jaro a budeme se těšit na zimní mrazík, jinovatku či poprašek sněhu, aby nám tu přírodní něhu pěkně ozdobil a zkrášlil, protože jedno z půvabných scenérií v zimě, je právě zmrzlá přírodní zahrada.

Mulčujeme

Co můžeme udělat je zamulčovat. Zkrátka některá místa po úklidu si zaslouží mulč pro větší ochranu a klidný spánek. Takže všechny záhony, ale i "jen" koláče okolo stromů, okolo keřů, mezi trvalkami a do každého koutu můžeme přidat trochu té kůry, štěpky či klidně listí.

Pozor tedy na rostlinky, ty mulčovat nechceme, mohly by pod tíhou sněhu a mulče uhnít a to nechceme, ale okolo nich je mulč dobrá věc a krásně nám na zimu poslouží.

Co tedy stříhat a proč?

Každý má jiné zkušenosti a ty ať si každý také ponechá. My to děláme takto, vyhovuje nám to, funguje nám to a rostliny prospívají, ale to neznamená, že to nemůže dělat někdo jinak.

Před zimou stříháme to mrtvé, suché, poškozené a hlavní řez i střih si necháváme podle druhu a kultivaru rostliny, ať už stromu, keře či trvalky podle toho, jak to, která rostlina potřebuje. Některá v únoru, některá v březnu a některá až v létě po odvětu. Ale to, co již neslouží, jde pryč už nyní.

Rostlinám to uleví, zahrada působí o něco kompaktněji a uklizeněji a uklizená zahrada vynikne právě v zimním období.

Na podzim se soustředíme na cibuloviny

Co se na podzim vyplatí dělat, je sázet cibuloviny. Takže směle do toho, dokud není půda promrzlá, máte čas. A článek o tom na jdete zde: https://www.bydlimenazahrade.net/l/podzim-je-nejlepsi-na-vysadbu-cibulovin/

Hlavní údržbu a péči si nechte na jaro

Samozřejmě, že podzimní údržba trochu té fyzické námahy přinese, ale pokud se to týká jen té vaší zahrady, bude to spíše zábava a trocha toho posilování stehen, zadních partií a rukou😊.

Tak směle do toho a nejen půl, ale celá zahrada je připravena na zimu…


A jak to máte Vy s podzimním úklidem na zahradě?