Vřes je klasik podzimních truhlíků
Kdo by nemiloval vřes. Obchodníci se v pozdním létě předbíhají s nabídkou a každým rokem přibude nějaká ta barva a odstín růžové či zelené navíc. A už jsou k vidění i trojkombinace. Truhlíky ozdobené vřesy jsou neodmyslitelně spojené s podzimem a my máme toto spojení rádi.
Vřes obecný, lidově nazývaný břes, břasa, erika, řes, jindavec, chvojčina, břesňák, hnidavec, modrý rozchod, suchotinka, vřes skotský, je jediný zástupce rodu vřes. Latinské rodové jméno Calluna je odvozeno z řeckého slova "k zametání", jako rostlina určená k výrobě košťat. A uschlý květ na kultivarech i po odkvětu zůstává na rostlině, a tak zimní efekt je tímto dosažen😊.
Calluna vulgaris
Vřes obecný řadíme do čeledi Ericaceae – vřesovcovité. Tento stálezelený keř se přirozeně vyskytuje v Evropě i Asii. Ve volné přírodě se mu daří zejména ve světlých borových lesích nebo na rašeliništích, ale dokáže se uchytit a růst i v chudších půdách se skalnatým podkladem.
My vřes vnímáme jen jako okrasnou podzimní oblíbenou
rostlinu, ale i vřes je léčivka.
Vřes se doporučuje především na nemoci ledvin a močového ústrojí – podporuje
totiž vylučování kyseliny močové z těla. Pomáhá také při potížích s prostatou a
doporučuje se i starším lidem při otocích nohou. Uklidňuje nervovou soustavu a
zlepšuje spánek.
Jak na truhlíky?
Nezapomínejte na to, kde budete mít truhlík umístěn, zda na něj bude pršet, nebo budete muset zalévat. V obou případech je dobré použít drenáž dospod truhlíku. Použít můžete keramzit, zeostrat, biouhel, štěrk, ale i písek apod.
Drenáž slouží pro odvodnění zeminy a zároveň naopak zadržování vody. Lepší je volit drenáž, která do sebe vodu nasaje (například při přemokření) a pak ji pustí rostlinám při delším suchu. Výborný je v tomto případě biouhel.
Další pomůckou pro odvodnění truhlíků je udělat dírky odkud bude voda odcházet. Děláme je ne úplně na dně truhlíku, ale pár centimetrů výše, ať nám tam zase něco málo vody zůstává na dně.
Zeminu použijeme spolu s kompostem nebo jen kompost, chceme totiž, aby rostliny měly výživu co nejdéle a na takto malém prostoru musíme pomoci kvalitní hlínou. Pokud je to možné, použijeme vlastní zdroje. Zemina v obchodech většinou obsahuje rašelinu a ta je nejen neobnovitelný zdroj, ale také se rychle vysouší a musí se pak truhlík více hlídat a zalévat.
Rostliny volíme podle svého vkusu a přání, jen dávejme pozor, ať jsou rostliny mrazuvzdorné a vydrží až do jara, kdy je můžeme přesadit na zahradu, nebo darovat a zbytečně je nevyhazovat.
A co vy? Zdobíte truhlíky? Pošlete fotku pro inspiraci. Krásný podzim všem😊.
Něco o dalších léčivých podzimních rostlinách zde https://www.bydlimenazahrade.net/l/lesni-zahrada-plna-lecivych-bylin/