Články pro inspiraci...


Počkejte s hlavní péčí do jara. Zní to zvláštně, ale je to tak. Samozřejmě, že péče je nutná a řeknrme si za chvíli i jaká, ale nechme ty keře, stromy i trvalky na jaro a dopřejme ptákům, hmyzu i jiným živočichům přirozenou potravu a sami sobě krásný zážitek ze zahrady v zimě.

Každé roční období má svá specifika, a právě podzim patří k těm oblíbeným. Na jedné straně je část z nás, která s blížícím se podzimem vnímá i očekávající zimu a podzim je pro ně náročný, někteří mají rádi všechna roční období a podzim je pro ně z hlediska barev, vůní a celkové péče o zahradu top část roku. A jak jste na tom Vy?...

Poslední roky se stále častěji stává, že jehličnatá výsadba v zahradách usychá nebo nefunguje, jak má. My vám z našich zkušeností řekneme, že jehličnany jsou pěkné v lese nebo přímo v lesní zahradě, kde, již byly předtím, než jste se tam nastěhovali, a že je možná na čase změnit své zaběhnuté zvyky a úhel pohledu a změnit zahradu v místo...

To, že je biouhel nejen na zahradě malý zázrak jsme psali v předchozím článku, ale co si ho takhle vyrobit sami? Jdeme na to jednoduše a přehledně prostřednictvím fotoreportáže. Jen chceme ještě upozornit, že pokud si chcete pálit vlastní biouhel doma, je nejlepší projít praktickým kurzem, který pořádá například Prauhel.

Instantní záhon lze shrnout jako založení záhonu velice rychlé, efektivní a bez rytí. A jestli funguje? Na některou zeleninu (brambory, fazole, dýně, ale i rajčata, okurky) přímo božsky, ale my jsme ho loni vyzkoušeli na záhon plný trvalek, keřů a vinné révy. Jak tohle dopadlo se dozvtíte v tomto čllánku.

Většina z nás odpoví na otázku, jaké je jeho nejoblíbenější ovoce – jablko. Jabloň by neměla na žádné zahradě chybět, protože je to strom, který má nezaměnitelný vzhled, kouzelné květy, a ještě lepší plody. Jabloň není třeba představovat, ale přeci jenom si o ní řekneme něco víc.

A hlavně při výběru krbových kamen do malých prostor! Proč je dobré si pořídit do malých prostor specifický typ kamen? Protože malé prostory mají jiné nároky na teplo a rozměry kamen, pokud chceme šetřit místem a náklady. Všechny nároky splňují kamna zvaná hobbitky!

Podzim je úžasné období, stejně jako každé jiné, ale co dokáže podzim jinak, než v ostatní měsíce jsou barvy. Barvy měkčí než v jiné období, barvy v odstínech červené, žluté přes sytě oranžovou až po modré a zelené nádechy v nepřeberném množství jemných tónů. A pro nás je to období letos plné výsadby, výsadby a zase jenom výsadby. Díky za...

Asi je podle označení přírodní zahrady jasné, že Roundup se opravdu ani v nejmenším v těchto zahradách nepoužívá, ale stále častěji se setkáváme s tím, že je čile používán v normálních zahradách, které by měly být přeci jenom přírodní také, už s tím, že v zahradách nejen pěstujeme zeleninu, ovoce, ale pohybujeme se my sami, naše děti, vnoučata a...

Je to lepší. Je to skoro nutné. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že když přicházíme na zahradu, kterou od nás majitel chce nově, ať už se jedná o novostavbu nebo o renovaci původní zahrady, potřebujeme návrh, studii, projekt. Zkrátka koncept.

Tohle by bylo téma na mnoho článků, ale malé zamyšlení taky dobrý😊. Je zjevné a při naší práci přímo viditelné očima, jak péče o půdu usnadňuje práci na zahradě, zlepšuje stav a vitalitu rostlin, jak snižuje potřebu zalévání, hnojení a samozřejmě je to přirozená cesta ke kvalitnějším potravinám bez chemie.

Každá zahrada je jiná a každý klient je jiný a když potkáte klienta, který je otevřený změnám a dá vám volnou ruku, je to radost a dar zároveň. V tu chvíli pro něj chcete to nejlepší. Chcete vědět, co on očekává od zahrady, co potřebuje on i jeho rodina, jak vidí svou zahradu a co pro něj můžete udělat.

Asi to zní pro někoho nadneseně a možná i bláznivě, ale je to tak, plánujete stavět, v tu chvíli přivolejte ke stavbě i zahradníka a ušetříte statisícové náklady na konci. Řeší to všichni zahradníci, zahradní architekti a realizátoři zahrad, chodí na pozemek ve chvíli, kdy je dostavěno a jdou řešit něco, co se vůbec řešit nemuselo, kdyby na začátku...

Nejen letošní září je jiné než v jiných letech, teplé počasí se protáhlo až do dnešních dní a možná bude ještě pokračovat, a tak i rostliny, které by již nyní měly být odkvetlé nebo naopak zase některé, které by měly ještě kvést jsou na tom jinak. Zkrátka nic není jako obvykle a bude se to nejspíše dít častěji.

Podrobný postup prostřednictvím fotogalerie a popisků, jak na výrobu vyvýšených záhonů z palet. Soběstačnost se skloňuje ve všech podobách, a tak i my se více zaměřujeme na vlastní pěstování. A pokud chcete mít záhony připravené již na novou sezónu, zde je podrobný popis.

Letošní červen je šťavnatý. A i když nejsme letos moc často na naší zahradě, ale na zahradách klientů, naše zahrada funguje i bez nás. Ale je to o několika základních pravidlech, které je dobré dodržovat.

Tahle zahrada je specifikum, původně zde byla převážně jehličnatá přerostlá výsadba a kombinace neměnných jehličnanů a jednotvárných keřů, textilku jste našli pod každým záhonem. Klientům přestala taková to zahrada vyhovovat, a tak si najali zahradníky.

Samozřejmě, že téma se týká i ovoce, květin a trávníku, zkrátka zkusme už nadobro přestat používat chemii v zahradě. Že to nejde? Jde, ale budeme muset změnit úhel pohledu na to, co je to zdravá a krásná zahrada. A co může přinést za změny a pozitiva pěstování zcela bez chemie.

Shrnuli jsme do jednoho článku pár bodů, které se týkají přírodních zahrad a jsou podle nás důležité pro pochopení toho, proč preferujeme právě přírodní zahrady a proč si myslíme, že je to správná cesta nejen v době klimatických změn, ale i z hlediska vnímání současných zahrad a jejich funkce.

Možná to vypadá, že výsadba či tvorba zahrad, záhonů i dalších prvků a péče o ně je bez pravidel, ale opak je pravdou. Vše v zahradě má svá pravidla a až potom, co je známe, se pouštíme do vlastní tvorby a dokonce i experimentů.

Ač v přírodní zahradě rašelinu nepoužíváme, občas se najde výjimka, kterou jsme ještě nedokázali adekvátně nahradit, a to je při zakládání "borůvkoviště". Tedy, když vysazujeme kanadské borůvky. A protože se nám občas sejdou dotazy na pěstování kanadských borůvek, dovolili jsme si sepsat pár hlavních bodů, které je dobré dodržet, aby borůvky byly...

Přírodní zahrada je v neustálé proměně, nic není stejné už za týden a už vůbec to není stejné za měsíc. Je úžasné sledovat, jak se všechno mění, roste, kvete, zraje, plodí, ale i umírá. Je to život sám ve zrychlené podobě. Takže fotografie z naší zahrady budou za chvíli zase jiné.

Růže buď někdo miluje hned, nebo si k nim hledá cestu. Tedy on nikdo nic nehledá, najdou si vás sami. Mě přes vysazování půdopokryvných růží klientům do svahu a údržbu v jedné "růžové" zahradě.

Každý asi miluje ovoce a někdo má i své oblíbené. Většina z vás určitě řekne jahody, třešně, melouny, někdo si vzpomene na hrušky, jablka, meruňky a určitě se najdou i tací, kteří raději novinky jako muchovník, moruši či kanadské borůvky. Pro mě je to už od malička jablka a angrešt.

Když se chcete dozvědět něco více o zahradní architektuře? Projít si s odborníkem Tématické zahrady
Zahradnické fakulty MENDELU a užít si komentovanou prohlídku zámeckých zahrad a unikátního
skleníku v Lednici? Můžete se přihlásit na stránkách univerzity.

Máte rádi pastelové barvy? Pak určitě oceníte tuto výsadbu, která kombinuje keře a trvalky. Tato skladba půjde nyní ke klientovi do svahu spolu s dalšími trvalkami, které zde v seznamu neuvádíme, ale které na styl a kvalitu výsadby nemají vliv. Vy se můžete inspirovat kombinací rostlin, které spolu ladí.

To je stejná otázka, jako jestli může něco růst pod ořechem? A je dobrá štěpka z jehličnanů? A může být kůra jako mulč k trvalkám? A je dobrý kompost z kompostárny? A je dobré zalévat studenou vodou ze studny? A nevadí kytkám voda z kohoutku? A spousty dalších zahradnických otázek...

Letos si toho všimlo možná více z nás, ubývá hmyz i motýli. Můžeme proto něco udělat? Co třeba omezit sekání na vlastní zahradě. Zároveň můžeme pěstovat rostliny, které dávají nektar a kvetou co možná nejdelší čas a opylovači dokážou jejich nektar zužitkovat. A co tedy dělat a co se to vlastně děje?

Možná vás překvapí, proč chce zahradník psát o umělé inteligenci a co ho k tomu vede a co s tím má dokonce společného, na to vám hned rádi odpovíme. Zkušenosti z posledních dní nás vedly k zamyšlení, a možná že i vás tohle téma zajímá, jaká bude budoucnost s umělou inteligencí. A je, čeho se bát? Může ovlivnit umělá inteligence...

Spektrum opylovačů je velmi široké, ale ve skutečnosti mezi nejvýznamnější opylovače patří hmyz (entomogamie). Známe však i další skupiny, jako jsou ptáci, letouni, vzácně i jiní savci nebo dokonce měkkýši. A protože nastává období opylovačů, pojďme si o nich něco říct 😊.