Péče o půdu

20.09.2023

Tohle by bylo téma na mnoho článků, ale malé zamyšlení taky dobrý😊. Je zjevné a při naší práci přímo viditelné očima, jak péče o půdu usnadňuje práci na zahradě, zlepšuje stav a vitalitu rostlin, jak snižuje potřebu zalévání, hnojení a samozřejmě je to přirozená cesta ke kvalitnějším potravinám bez chemie.

Péče o půdu je ještě u mnoha zahradníků podceňovaná disciplína, a přitom dokáže toliko, kolik žádný jiný způsob hospodaření. Pokud totiž dáme půdě péči a přírodní podporu, toliko mi ona vrátí několikanásobně.

A jak vlastně na to?

Věřte nebo ne, ale není to složité. Základem je vlastní kompost. Setkáváme se často s tím, jak lidé odvážení ze svých zahrad bioodpad, aby pak kompost zpětně v pytlích kupovali. Setkáváme se velice často, jak na svých zahradách pálíme větve či listí ne pro vytvoření třeba dřevěného uhlí, ale pro popel, který pak hodíme do popelnice. A taková štěpka z větví ovocných stromů je takový poklad, kterým dokážeme nejen odlehčit například jílovitou půdu, ale i perfektně zamulčovat nově vzniklý trvalkový záhon.

Setkáváme se velice často s nadměrným užíváním umělých hnojiv, i když bychom mohli hnojit právě tím bioodpadem, který vyhazujeme.

Není to výtka, je to konstatování a možná k zamyšlení o změně chování. Protože vlastní bioodpad je něco tak cenného a prospěšného, že není moudré ho vyhazovat, ale nechat ho proměnit třeba na vlastní kvalitní kompost. Živiny, které naše zahrada ocení a peněženku nám to ušetří jakbysmet.

Další podpora půdy může být právě v tom vyrábění vlastního dřevěného uhlí a vracením ho zpět do půdy. Při naší práci již po jednom roce vidíme změny, které dřevěné uhlí v půdě vytváří. A po několika letech to již vidíte sami kdykoliv se podíváte, šáhnete či zaryjete lopatkou do půdy. Provzdušněná, plná humusu a kvalitní zemina přímo před vašima očima. A zelenina, květiny i stromy to ocení.

Další podpora půdy je samozřejmě mulčování. Ale také biodiverzita. Vysazování půdopokryvných rostlin, trvalek, zeleniny navracející živiny do půdy, keřů, ve kterých najdou místo ptáci, stromy, které jsou základním kamenem našeho života, a tak bychom mohli pokračovat. Čím více druhů rostlin, stromů a keřů na vaší zahradě najde své místo, tím více života do své zahrady dostanete. A život, to je přirozená a vlastní ochrana stromů a kěřů, to jsou ptáci, ježci, brouci, včely apod.

Půda je nejen na zahradě poklad nás všech.

Kvalitní půda bez umělých hnojiv je naše přítomnost i budoucnost. A možná je již čas na změnu myšlení a úhlu pohledu. Možná je čas vnímat půdu jako poklad, o který stojí za to se starat, a ne jej jen vysávat...

A není toho mnoho, co můžeme udělat. Začněme třeba tím kompostováním bioodpadu a vysazováním. Je to víc, než myslíte.