Zažít jaro jinak

20.05.2024

Stále pokračují jarní výsadby u klientů, kteří se nás konečně dočkali😊, a díky deštivému a zároveň teplému počasí se vše dělá na jednu stranu náročněji než obvykle, ale na druhou stranu vše lépe roste (takže i plevel😊). Co zahradník miluje na jaře je také výsev a výsadba zeleniny. Letos nám většina květů ovocných stromů omrzla, stejně jako u většiny z vás, takže sladkých plodů bude nejspíše pomálu, a tak si můžeme zdravou a chutnou zeleninou nahradit to, co nám letos nedopřeje příroda v případě ovocných stromů či jedlých keřů.

Život jde dál, a tak se letos zaměříme na naší zahradě ještě více na zeleninu a chutné jedlé plody v podobě jahod, malin, ostružin, brusinek, kanadských borůvek, které nepomrzly, nebo kvetou znovu. Koukali jsme, že už nám obráží i moruše a nasazuje nové květy, tak uvidíme, zda nás letos ještě překvapí.

Byliny do každé zahrady

Radost mohou na zahradě také udělat bylinky, na které změny počasí nemají vliv, takže můžete pěstovat aromatické a vitamíny nabité byliny do kuchyně od tymiánů, oregan, pažitek, saturejek, vytrvalých majoránek přes nápojové byliny jako mátu, pelyněk brotan, verbenu citrónovou apod, na které je čas s výsadbou i teď, až po jedlé trvalky jako denivky, rebarbory, vytrvalé špenáty a cibule i česneky až k třapatkám a třeba i šťovíkům.

A není samozřejmě nad pěstování velice oblíbených rajčat, paprik, okurek, dýní, cuket i melounů. V našich měnících se klimatických podmínkách pěstujeme už několikátou sezónu venku i lilky a mochyně, a nově také artyčoky, chřest a batáty. Experimentujeme i s dalšími teplomilnými rostlinami o jejichž výsledcích poreferujeme během sezóny, až budeme mít více zkušeností s jejich pěstováním v našich podmínkách.

Zeleniny není nikdy dost

 a tak si jídelníček můžeme obohatit rozmanitou skladbou a pustit se i do experimentů, ať si tu zahradní sezónu pořádně užijeme.

Nemáme velkou zahradu, ale vejde se na ni opravdu mnoho druhů jak oblíbené zeleninové klasiky, tak i exotiky a experimentů. Jsme milovníci pěstování, vždy nám to připomene, že člověk přežije kdykoliv a kdekoliv, stačí vědět, co lze vše sníst😊 a nebát se zasadit semínko do příslušné země, dát mu trochu té péče a dál už je to na přírodě.

Dnešní doba přeje rozmanitosti, různorodosti a možností a vybrat si z toho, co budu preferovat a co mě osloví je snadné. Tak se pusťme do toho, sezóna teprve začala😊.

A co vy? Pěstujete rádi zeleninu?