Proč dělat první zápal kamen venku?

20.10.2021

Protože dovážíme malá kamínka z Anglie, tak můžeme říct, že máme po dvou letech topení dřevem v těchto mini kamnech s max. výkonem 4,1kW (lze v nich topit i okolo 2kW) nějaké zkušenosti, a protože kamínka splnily naše očekávání a jsme z nich stále nadšení, můžeme přidat další informace o tom, jak topit v těchto kamínkách.

Už jsme psali o tom, jak kamínka správně umístit do prostoru, jestli horní nebo zadní vývod, jaké jsou naše české normy na komíny a také to, jak správně topit dřevem, kdy tvrdým a kdy se používá spíše měkké dřevo. Nesmíme zapomenout důležité technologie, a to ekologické zpětné spalování, které šetří topivo a spaluje opravdu důkladně, což poznáte i na malém množství popela. A proč zvolit externí přívod vzduchu, pokud chci kamínka do menšího prostoru a nemám nějaký jiný otvor pro přívod vzduchu. Tato technologie externího přívodu vzduchu se týká i pasivních či nízkoenergetických domů a prostor.

Informací ohledně topení v menších prostorech máme mnoho a pokud máte i vy své dotazy, určitě se zeptejte, Tomáš vám rád odpoví, pokud bude vědět.

A teď k tomu prvnímu zápalu.

Když si totiž pořídíte nová kamínka, vždy je lepší první výpal, pokud to jde, provést venku, protože vypalování barvy zrovna moc nevoní, spíše naopak. Počítejte s tím, že pokud budete vypalovat kamínka uvnitř domu či místnosti budete muset ten "smrad" pár dní větrat. Je to u všech kamínek, takže Hobbit SE nejsou výjimkou, i když jejich velikost zaručuje, že to není zase tak hrozné.

Nejlepší je připravit si suché dřevo, sehnat si nějakou starou komínovou rouru, nebo zakoupit novou kovovou (v železářství či hobby marketech za pár stovek) s průměrem 100 mm. V případě většího průměru budete potřebovat ještě těsnící nehořlavou šnůru. Rouru přiděláme i s těsněním na "otvor" pro komín, zatopíme v kamínkách a necháme je pořádně rozehřát a nejlépe aspoň pár hodin v nich topíme, dokud se všechna barva nevypálí.

Poté necháme kamínka vyhasnout a mohou jít dovnitř místnosti, připravené pro kominíka pro již profesionální přidělání komínu.

Výpal venku není nutností, jen počítejte s tím, že doma v místnosti pak neujdete několika dennímu větrání.

Přejeme pěkné pozdní léto a nezapomeňte, že pokud chcete ještě letos ušetřit za topení pomocí kamínek na dřevo, je nejvyšší čas pro jejich objednání, protože většina výrobců pro velký zájem má dodací lhůty o něco delší.

Topení zdar, Tomáš


A co vy? Pořídíte si letos nová kamínka na dřevo? A budete první zážeh dělat venku?