Přípravu při topení dřevem není radno na zimu podcenit. My připravujeme dřevo průběžně celý rok, protože čerstvé dřevo se musí nařezat a nechávat proschnout dopředu. Máme rádi práci se dřevem. A jak jste na tom vy? Topíte dřevem?
Blog z přírodních zahrad
Všechny fotografie (mimo označené výjimky) jsou pořízeny během naší práce a všechny jsou z našich realizovaných zahrad a záhonů...
Jsou rostliny, která sázíme raději na podzim, pokud chceme jejich plnou krásu vnímat již v následujícím roce. A jedněmi z nich jsou některé druhy cibulovin, ale i trvalek a letniček. A mají nejen estetickou funkci, ale i ochranou a podporující. Nyní si ukážeme, jak na to.
Protože dovážíme malá kamínka z Anglie, tak můžeme říct, že máme po dvou letech topení dřevem v těchto mini kamnech s max. výkonem 4,1kW (lze v nich topit i okolo 2kW) nějaké zkušenosti, a protože kamínka splnily naše očekávání a jsme z nich stále nadšení, můžeme přidat další informace o tom, jak topit v těchto kamínkách.
Jak tomu budeme říkat je jedno, pro nás je to o příjemném místě na posezení i v podzimním počasí, nebo když během práce na zahradě třeba u kompostu, usedneme s kávou pod vzrostlou blumu či si dáme večeři zachumlaní pod dekou u našeho oprýskaného stolku mezi vyvýšenými záhony a kocháme se okolím. Zkrátka podzimní kochání může začít 😊.
Každý přírodní prvek je na zahradě vítán, ale v případě hmyzího domečku se jedná o dlouhodobější záležitost, než si lidé obvykle při jeho pořízení myslí. Brouci a hmyz potřebují čas, a tak je to i s obydlením domečku. A ne každý domeček na trhu je ten správný. Na co si dát při jeho výrobě či pořízení pozor?
Jakým dřevem topit a proč?
Topení dřevem může přinášet radost a zajímavá zjištění. Dřevo je nejen obnovitelný zdroj tepla, ale také voňavé, barevné a různě tvarované topivo, které obohacuje život právě tím, jaké má vlastnosti. Každé dřevo nejen jinak vypadá, voní, ale i topí.
Možná jste se s tím někdy setkali, zahrada není rovná, ale svažitá a vy chcete zrovna na toto úžasné místo ve stínu postavit lavičku či stolek, ale plocha pod ním je šikmá. Trávník je již vzrostlý a vám se nechce navážet hlínu, znovu sázet trávu a čekat až vyroste a terén se zpevní. V tom případě existuje jedna celkem jednouchá možnost....
Výběr komínu je neméně důležitý, jako výběr kamen. Jde o to, že komín je součástí kamen a jeho kvalita a správná délka i umístění má vliv na samotné topení a tah kamen. Sdílíme naše zkušenosti a informace od našeho dodavatele komínu.
U nás se pěstují hortenzie od začátku 19. století, v Evropě od 18.století a jejich původ najdeme v Japonsku na ostrově Honšú. V Japonsku má tato květina dlouhou tradici. Sloužila jako symbol vděčnosti a doprovázela omluvné dopisy a přání. Současné používání hortenzie v Japonsku slouží ke sdělení pravých emocí a lásky😊.
Pokud nejsou keře a potažmo jejich skupina v živém plotu stříhány pravidelně, přerůstají nám nejen přes hlavu, ale i skrz plot a pak je jediná možnost, zastřihnout je co to odrůda a typ keře dovolí a pak si již pravidelnost pohlídat. Neuděláte zázraky, ale i takový plot může vypadat úhledně a plnit svůj účel.
O výhodách vyvýšených záhonů jsem psala v předchozím článku, ale nyní bych chtěla vyzdvihnout to, proč jsou vyvýšené záhody dobré i na zvyšování potenciálu půdy, a čím je plnit. Proč jsou vyvýšené záhony dobré pro ty místa, kde není moc dobrá půda, či skoro žádná - to je například náš případ, kdy je na pozemku hlavně skála. A jak lze...
Tohle pro někoho převratné zjištění významně pomáhá při zakládání i realizaci přírodních zahrad a nejen to, pokud pochopíte celý ten úžasný neviditelný mikrosvět, začnete jej sami podporovat a zvyšovat tím kvalitu, vitalitu, ochranu a potažmo výnos samotné zahrady. Podhoubí se podílí na více jak 90% života všech rostlin.
Minulý rok dorazila naše první krbová kamínka. Dřevo jsme měli připravené už ve chvíli, kdy jsme se rozhodli, že si pořídíme kamínka😊. Chtěli jsme topit dřevem a koukat se za zimních večerů do ohně. Romantika a teplíčko byla naše představa a ta byla naplněna bezpodmínečně.
Alergie se staly nedílnou součástí více jak čtyřiceti procent z nás, včetně dětí, a proto se téma alergií stalo již i součástí zahrad a zahradních architektů. Ať už je to alergie na trávu, kvetoucí rostliny (pyly), či vonné silice. Můžeme se setkat i s alergií na prach, písek, či jiný přírodní materiál. A to nemluvíme o včelím či vosím bodnutí....
Ať už jste v maringotce, tiny house, mobilheimu či v jakémkoliv podobném mobilním domě, dřevostavbě, na chalupě či jiném uzavřeném prostoru, může se stát, že řešíte jednu zásadní nepříjemnost a tou je zvýšená vlhkost a plíseň. V jednu chvíli jsme řešili to samé, a protože jsme to vyřešili, přidáváme sem naši zkušenost.
Jak se bydlí v maringotce?
Můžeme sdílet jen to, jak se bydlí v maringotce nám. Před několika měsíci mi sdělil Tomáš, že volala nějaká novinářka a chtěla by znát náš náhled pro rozsáhlejší projekt o současném a alternativním bydlení. Muž byl nadšený, ale mě se do toho moc nechtělo. Věděla jsem, že slova mohou být vnímána jinak, než je člověk myslí, ale byla jsem přemluvena,...
Pokud jste příznivcem alternativního přístupu ke zdraví a svému tělu, určitě vám usnadní život domácí bylinná lékárna, což znamená, že si sami nebo zakoupením u prověřeného výrobce vytvoříte takový malý poklad plný přírodních tinktur, mastí a sušených směsí, které pomohou právě vám a vašemu tělu.
Září na zahradě
Milujeme každé roční období, protože každé přináší něco nového a osobitého, a jinak tomu není ani u září, které právě skončilo a pomalu přecházíme do října. Zkrátka podzim v přírodních zahradách je unikátní svými barvami, světelnou náladou a vůněmi hlíny, se kterou na podzim pracujeme zase o něco více.
Rozhodnutí je na každém osobně, my můžeme jen sdílet zkušenosti, které s klimatizací máme. Naše zkušenosti s klimatizací - přesněji řešeno - tepelným čerpadlem typu vzduch-vzduch v malých prostorech, v tomto případě v maringotce, a současně můžeme porovnat klimatizaci a kamna, neboť jsme majiteli obé ho a obě technologie používáme.
Jsou druhy stromů, na které jsme na chvíli zapomněli a nyní přichází čas na jejich znovuobjevení. Morušovníky jsou nejen ozdobou zahrad, ale i ovocným stromem s množstvím chutných plodů. A podzim je ideální čas na výsadbu.
K tomuto období neodmyslitelně patří švestky, a protože jsme v Čechách, tak i mák, který je naší doménou. Kombinace švestky a mák je nepřekonatelná😊. A protože na zahradě dozrává spousta švestek, tak přišla řada na oblíbený jednoduchý hrnkový koláč s drobenkou.
Rozdíl je, pokud zakládáte květinovou louku nebo květinový záhon. Záhon sázíme klidně na jaře po prvních zmrzlých, ale louku je lépe zakládat na podzim, aby nám některé druhy rostlin vyrostli již s nadcházejícím jarem, a ne až na přes rok. Záhon i louku tvoříme do odplevelené a připravené půdy.
V naší zahradě má pórek své nezastupitelné místo. Obsahuje řadu minerálních látek, vitamínů, esenciálních látek a hodnotné bílkoviny. Pochází z Asie, pro svoje léčebné schopnosti byl využíván již v antickém Řecku a Římě.
Trvající trend návratu původních druhů rostlin, keřů a stromů podporujeme a je nám blízký, ale co to vlastně znamená ten původní druh? A které druhy ve skutečnosti lze označit slovem původní? My používáme raději označení "staré" druhy a zde přinášíme takový malý náhled, které rostlinné druhy lze tímto kouzelným slůvkem například označit.
Výhodou vlastní zahrádky se zeleninou je i to, že máte možnost vyrobit si vlastní dobroty, které vám chutnají, a které jsou přesně podle vašeho gusta. Jeden z vynikajících produktů považujeme sušená rajčata v oleji, která používáme do salátů, na těstoviny, nebo jen tak ke studené třeba sýrové míse. A jak je děláme?
Nářadí, nástroje, stroje a různé vychytávky pro zahradní práci se vždycky hodí. A když vás práce na zahradě baví, tak si i rádi vybíráte takové pomocníky, kteří práci usnadní a zpříjemní tuhle zábavu.
Zvyšuje se oblíbenost a známost tohoto kouzelného keře na našich zahradách, který je vhodný i do nádob. Je to nenáročný keř, ale přeci jenom pár informací jak se o něj správně starat nám přijde vhod.
Dostali jsme od souseda klientky, kam jezdíme na pravidelnou údržbu zahrady ostružiny. Nejlepší jsou rovnou do pusy, ale bylo jich hodně, a tak jsme udělali marmeládu. A tentokrát trochu jinak.