Byl to náhlý impuls poslat obrázky a krátké povídání o našem ročním budování zahrady do soutěže. Zkrátka sekačka nebo další zahradní nástroj se hodí i do džungle vždycky😊.
Blog z přírodních zahrad
Všechny fotografie (mimo označené výjimky) jsou pořízeny během naší práce a všechny jsou z našich realizovaných zahrad a záhonů...
Pokud máte přírodní užitkovou zahradu znáte to, většina plodů na zahradě dozrává právě nyní a vás čekají srpnové hody hojnosti a zpracovávání. Je to radost a zároveň to někdy může přerůstat přes hlavu. Jak s tím naložit? 😊
Ruku na srdce - máte své oblíbence? Ale proč? Jak respektovat veškeré ptáky nejen na své zahradě.
Jde spíše o jiný úhel pohledu, protože ptáci (a jiní živočichové) tu vždy byli a budou, a člověk by měl spíše nezasahovat do jejich přirozeného chodu. Ptáci mají u nás lidí oproti jiným živočichům své nezastupitelné místo, ale jak už to u nás někdy bývá, některé druhy máme raději oproti jiným, a to převážně podle toho, jak moc nám...
Napsat podrobný popis rekultivace zahrady, kdy každá zahrada je jiná, jinde a má jedinečné požadavky svého majitele je nemožné, ale možné je sdílet stručné informace, které vnímáme my sami před každou rekultivací či realizací nové zahrady.
My máme tu výhodu, že jsme si letos kukuřici cukrovou vypěstovali ze semínek. Není to vůbec složité, vlastně se o tuto plodinu nemusíte nijak zvlášť starat, třeba jako o fazole, které rostou hned vedle ní, a to mají obě plodiny rády😊.
Letos je to počasí takové, jaké je a s tím jsou spojené i některé procesy, které byly jiné než v sezónách minulých. Hodně pršelo a tento velký dostatek vláhy měl za následek, že některá zelenina, květiny, stromy a rostliny rostli extrémně rychle. Například tráva nebo některé druhy keřů, tak potřebovali častější péči a zastřihávání.
Ano, slyšíte dobře. Před více jak rokem jsem na jednom rádiu slyšela povídat paní z jedné univerzity v Brně, jak zkoumali zelená nezralá jablka a jejich protirakovinové účinky, a že látky obsažené v těchto nezralých jablkách mají velice ozdravné účinky i na rostliny.
Asi to řešíme všichni, kteří pěstují okurky, v určité době je jich opravdu hodně, a i když rozdáváte, není možné je spotřebovat. A tak je tu jeden recept, který je jednoduchý, rychlý a vynikající a nemusí se zavařovat.
Česnek, brambory nebo jiná zelenina jsou sklizeny a vy přemýšlíte, co se záhonem pro další použití. Určitě je dobré si ho připravit pro další sezónu anebo klidně ještě i tu letošní. Jak na to?
Dýně nejsou jen o polévce
Dýně získávají každým rokem na větší oblíbenosti, a to především díky japonské odrůdě dýni Hokkaidó, která se nemusí loupat a její chuť je výraznější než u jiných odrůd. Ale věděli jste, jaké léčivé účinky dýně mají? A co teprve její semínka.
Tato sezóna je jako každá jiná, škůdci a choroby rostlin tu byly a budou vždycky a naše snaha o jejich zlikvidování také😊. Může se změnit volba, zda na to jít chemicky či přírodní cestou anebo z obojího něco. Naší první volbou je přírodní cesta a tu bychom vám zde chtěli představit.
Červenec je měsíc, kdy některou zeleninu máme sklizenou a na jejím místě zeje prázdná hlína. Tohle místo bychom rádi něčím vyplnili, a tak hledáme možnosti co ještě vysázet. No a zde je rádce, pro tyhle případy😊.
Zavřeniny, ano slyšíte dobře, nezavařujeme, ale zavíráme. Nedávno na nás vykoukl článek o tom, jak uchovat v čerstvé a chutné kvalitě ovoce bez zavařování a přišlo nám to tak jednoduché a geniální, že to musíme vyzkoušet. A pokud to zaujme i vás, budeme rádi za vaše zkušenosti a experimenty, neboť zatím to je z naší strany experiment, neboť to...
Minulý i tento rok byl pro některé z nás náročný na psychiku a tím i fyzickou stránku těla, a to nemluvím o imunitě, jejíž posílení uvítá snad každý. My věříme, že příroda má lék na všechno a že k přírodním produktům je dobré se vždy vracet. Tuhle tinkturu vnímáme jako zázračnou a její účinky oceníme všichni nejen na letošní podzim....
Asi není něžnější a ženštější květiny než růže. Její vůně a křehké okvětní plátky z ní dělají královnu ženskosti, a tak i pleťový olej či krém má stejné účinky, působí na jemnou ženskou pokožku jako balzám hebkosti.
Přírodní hnojivo, ochrana před škůdci a chorobami a aktivace obranného systému rostlin a samozřejmě mnoho dalších výhod, které přírodní jíchy přinášejí. Není nad to si během zahradní sezóny některé vyrobit, protože výsledek stojí opravdu za to.
Červen na zahradě
Je to jako Zahradníkův rok od Čapka, zkrátka život na zahradě v červnu. Bydlení v mobilním domě má své nesporné výhody, když jste ten typ, co to ocení, a to je pobyt venku od rána do večera.
Když jsme řešili přívod vody do maringotky a s tím spojený ohřev vody, v první řadě jsme museli odhadnout spotřebu vody, tedy jak velký bude potřeba bojler s ohledem na jeho velikost (zde šetříte prostorem, co to jde), tloušťku opláštění (aby nebyl velký únik tepla), tvar (pro praktické umístění) a také cenu (cena versus výkon).
Co je osazovací plán lze shrnout do jedné věty. Grafické zpracování budoucí výsadby a jejího konečného vzhledu. Zkrátka vytvoření seznamu, včetně plánu osazení konkrétních druhů rostlin, stromů a keřů, včetně označení jednotlivých kultivarů a jejich skladby.
Milujeme mátu a léto bez ní si už nedokážeme představit. Muž pěstuje odrůdu Mentha " Maroccan " tzv. máta marocká. A něco o mátě všeobecně, včetně receptu na domácí sirup najdete zde v tomto článku😊.
Nyní nastává ten pravý čas pro domácí limonády. Kvete bez černý, akáty, růže, někde ještě pivoňky a chystají se lípy. A proto je ten pravý čas pro domácí zdravé podporující šumivé limonády za pomoci květů a droždí.
Tak tohle téma je tenký led, neboť co člověk to představa o pěkném trávníku. Někdo má rád tzv. anglický katalogový koberec, někdo je rád, že má konečně posečeno a je tu i trend luk a hájů😊. Každý má právo na svůj vkus i názor, a proto zde nebudeme hodnotit jednotlivé trendy, ale spíše se zaměříme na základ, který je pro...
Proč pěstovat šalvěj a jak?
Mnoho z nás má v rostlinné říši svého favorita, jen si přiznejme, že nějaké rostliny jsou oblíbenější více než jiné a já mám také jednu velkou lásku, a to je ŠALVĚJ. A tak je nasnadě přinést o ní nějaké ty informace navíc😊.
Levandule možná i díky fotografiím z Provence, libé specifické vůni a krásnému fialovému zbarvení květů je u nás velice oblíbená, ale jak ji pěstovat, aby dlouho vydržela, prosperovala a dělala nám jen samou radost? Základem je slunné místo a půda chudá na živiny.
Sdílení zkušeností se zahradničením a zahradou jsou sice v mnoha případech inspirující, ale nejsou vždy přenosné, protože to, co jednomu pomohlo, jinému vždy prospět nemusí. A proč to tak je?
Hlavní předností je, že je dešťová voda měkká, ale těch předností a důvodů, proč dešťovou vodu tzv. zadržovat najdeme každý z nás nejspíše spousty. No a tady je několik z nich.
No, to je vlastně stejné, jako s každou jinou zeleninou, každý máme své osobní zkušenosti. Z našich zkušeností je dobré sázet rajčata co nejdál od brambor, kvůli plísni bramborové, která je vlastně houba😊 a přenáší se z brambor na rajčata. Také je dobré mít rajčata pod přístřeškem, nebo nějakou stříškou, která chrání rajčata před přílišnou...
Inspirace od našich předků
Vlastně i permakultura je odvozena od principů zahradničení a obhospodařování půdy, jak to dělali naši předci. V době, kdy ještě nebyla chemie v zemědělství, ani plasty a vše se řešilo přírodní cestou a selským rozumem. A tento způsob zahradničení je nám blízký a chceme na něj navazovat, ale i s tím, jaké jsou možnosti dnes. To znamená, že...